UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje dotknęły wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że "odpowiednio odpowie" na nowe restrykcje.
UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Nowe restrykcje mają związek z niedawną eskalacją walk na wschodzie Ukrainy i ostrzelaniem pod koniec stycznia miasta Mariupol.
Nowe nazwiska
Większość wpisanych na unijną czarną listę, którą opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym UE, to wspierani przez Rosję ukraińscy separatyści, pięciu to obywatele Rosji. Zostali oni objęci zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.
Podmioty, których aktywa zostały zamrożone, to zbrojne ugrupowania separatystów.
UE nałożyła nowe sankcje w związku z niedawną eskalacją walk na wschodzie Ukrainy i ostrzelaniem pod koniec stycznia miasta Mariupol, gdzie zginęło 30 osób. Restrykcje wprowadzono w życie mimo zawarcia 12 lutego w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie.
Decyzję o nałożeniu restrykcji na Antonowa i Bachina uzasadniono tym, że w ramach swych funkcji wspierają rozmieszczanie wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Uczestniczą oni w "kształtowaniu polityki rosyjskiego rządu", która "zagraża integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".
Na unijną czarną listę wpisano też dyrektora Departamentu Operacji Głównych i zastępcę szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej Andrieja Kartapołowa, deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej, piosenkarza Iosifa Kobzona, który został mianowany konsulem honorowym tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Rosji oraz pierwszego wiceprzewodniczącego komisji ds. etnicznych w rosyjskiej Dumie Walerija Raszkina, który założył ruch obywatelski "Czerwona Moskwa", organizujący demonstracje poparcia dla separatystów na Ukrainie.
Na liście sankcji znalazł się również Iosif Kobzon, rosyjski piosenkarz i deputowany Dumy Państwowej, który publicznie posądzany był o kontakty z mafią.
Również separatyści
Sankcjami objęto również członków władz samozwańczych republik: Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz dowódców separatystycznych grup zbrojnych.
Wśród podmiotów wpisanych na czarną listę są m.in. Kozacka Gwardia Narodowa oraz ruch publiczny "Noworosja", założony w listopadzie 2014 roku w Rosji przez rosyjskiego oficera Igora Striełkowa; ruch ten ma udzielać "wszechstronnej i skutecznej pomocy" tzw. Noworosji, w tym pomagać separatystom na wschodzie Ukrainy.
Rozszerzona lista objętych sankcjami UE w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję obejmuje już 151 osób i 37 firm i organizacji.
Będzie odwet
Agencja Reuters podaje, że rosyjski MSZ uznał nowe sankcje UE za "sprzeczne z nowym rozsądkiem". Zdaniem strony rosyjskiej kolejne restrykcje nie pomogą w zalezieniu rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Zapowiedziała też, że "odpowiednio odpowie" na działania UE.
Autor: msz/gry / Źródło: reuters, pap