Kolejne państwa wprowadzają ograniczenia dla TikToka. Co na to Polska?

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W ostatnich tygodniach kolejne państwa wprowadzają zakaz instalowania aplikacji TikTok na telefonach urzędników państwowych. Ograniczenia wprowadziły już między innymi Francja, Wielka Brytania czy USA. W Polsce takie działania zaleciła Rada do Spraw Cyfryzacji. Nie zmienia to jednak wiele w praktyce.

Rada ds. Cyfryzacji przyjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Zarekomendowano w niej zakazanie korzystania z tej aplikacji.

Jak jednak stwierdził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, wspomniana uchwała "nie zmienia praktycznie nic w sytuacji TikToka w Polsce" Wyjaśnił, że Rada jest jedynie organem doradczym. Oznacza to, że jej stanowisko nie jest w jakikolwiek sposób wiążące dla instytucji.

Na początku marca szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) powiedział, że Polska nie prowadzi żadnych prac nad ograniczeniem dostępu do TikToka. - Jeżeli miałyby nas dotknąć jakieś obostrzenia w tym zakresie, raczej byłoby to na poziomie unijnym - stwierdził.

Tymczasem kolejne państwa wprowadzają zakaz instalowania aplikacji TikTok na telefonach urzędników państwowych. W tle pojawiają się obawy o bezpieczeństwo kluczowych dla państwa danych, które mogą być udostępniane chińskim władzom.

Te państwa wprowadziły ograniczenia dla TikToka

Z TikToka nie mogą korzystać amerykańscy pracownicy federalni. Kongres w tym roku zabronił posiadania aplikacji na telefonach urzędników ze względu na podejrzenia, że dane użytkowników są udostępniane władzom w Pekinie. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan wezwał na początku marca Kongres do jak najszybszego przyjęcia ustawy, która pozwoli administracji zakazać ogólnej działalności portalu TikTok i innych aplikacji oraz firm technologicznych związanych m.in. z Chinami i Rosją. Projekt takiej ustawy zgłosili senatorowie obydwu partii.

W ubiegłym tygodniu rząd Francji zakazał ze skutkiem natychmiastowym instalowania i używania tak zwanych aplikacji rozrywkowych, w tym TikToka i Netflixa, na telefonach służbowych urzędników państwowej służby cywilnej. Zakaz dotyczy 2,5 mln urzędników służby cywilnej. Telefony osobiste urzędników nie są nim objęte.

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował niedawno, że zakazuje aplikacji TikTok na rządowych urządzeniach ze skutkiem natychmiastowym. - Bezpieczeństwo wrażliwych informacji rządowych musi być na pierwszym miejscu - powiedział szef gabinetu premiera Oliver Dowden.

Również Komisja Europejska poinformowała, że ze względu na konieczność wzmocnienia cyberbezpieczeństwa pracownicy KE od połowy marca nie mogą korzystać z TikToka na telefonach służbowych. KE odmówiła jednak podania szczegółowych informacji dotyczących tej decyzji, zasłaniając się wewnętrznymi kwestiami bezpieczeństwa. Także Parlament Europejski zdecydował się na wprowadzenie zakazu używania TikToka na telefonach służbowych swoich pracowników.

Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego zakazała używania serwisu TikTok na telefonach służbowych urzędników państwowych. Zdaniem tamtejszych władz aplikacja może umożliwić przekazywanie wrażliwych danych chińskim władzom.

Kanada zadecydowała, że z telefonów służbowych pracowników resortu spraw zagranicznych będzie usuwana aplikacja TikTok, a także blokowana możliwość korzystania z niej. Tamtejszy urząd głównego inspektora ds. informacji (Chief Information Officer of Canada) uznał, że metody gromadzenia danych przez TikToka mogą prowadzić do cyberataków.

Nowa Zelandia zablokowała TikToka na urządzeniach z dostępem do sieci parlamentarnej ze względu na obawy związane z cyberbezpieczeństwem.

Taki zakaz, ze względu na bezpieczeństwo cybernetyczne, wprowadził przed tygodniami także praski ratusz. Zalecił również, aby urzędnicy odinstalowali ją ze swoich prywatnych telefonów. Miasto wezwało do podobnego kroku podległe sobie firmy i organizacje. To reakcja na ostrzeżenia czeskiego Krajowego Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKiB).

Pracownicy MSZ Łotwy nie mogą korzystać z chińskiej aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych. - Ze względów bezpieczeństwa usunąłem konto na TikToku, a MSZ ma zakaz korzystania z tej aplikacji na urządzeniach, na których zainstalowane są ministerialne konta e-mail - oświadczył, podczas ogłaszania tej decyzji, łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs.

Przesłuchanie szefa TikToka

W zeszły czwartek na waszyngtońskim Kapitolu odbyło się posiedzenie komisji ds. energii i handlu Izby Reprezentantów z udziałem szefa TikToka Shou Zi Chew.

Podczas trwającego ponad pięć godzin posiedzenia kongresmeni zarzucali TikTokowi - platformie należącej do chińskiej spółki ByteDance - bycie narzędziem wpływu Komunistycznej Partii Chin, szkodliwy wpływ na dzieci i udostępnianie danych amerykańskich użytkowników TikToka chińskim służbom.

Chew przekonywał, że TikTok nie różni się znacząco od innych platform mediów społecznościowych. Zapewniał, że nie ma dowodów, by ByteDance udostępniał dane chińskim służbom. Promował przy tym plan spółki, który miałby odpowiedzieć na obawy wyrażane przez USA. Chodzi o tzw. "projekt Teksas", polegający na odizolowaniu danych amerykańskich użytkowników na serwerach firmy Oracle w Austin oraz kontroli algorytmu i sposobu przetwarzania danych przez niezależnych audytorów.

Stanowisko TikToka w sprawie rekomendacji Rady do Spraw Cyfryzacji

Piotr Żaczko, menedżer ds. komunikacji w TiKToku, przekazał dla TVN24 Biznes, że "opinia opiera się na fundamentalnie błędnych wyobrażeniach na temat struktury własności naszej firmy i tego, w jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo danych".

W komunikacie zaznaczył, że "Chiny nie są właścicielami ani TikToka, ani naszej spółki matki, obie one są zarejestrowane poza Chinami. Obie nie są w żaden sposób zależne od chińskiego rządu, nie udostępniamy także żadnych danych tamtejszym władzom".

"W ramach projektu Clover rozszerzamy nasze podejście do bezpieczeństwa danych w Europie poprzez dalsze zaostrzenie kontroli dostępu do danych i współpracę z europejską firmą zewnętrzną w celu przeprowadzania audytów, monitorowania i zapewniania niezależnej weryfikacji naszych działań. Pozostajemy gotowi do współpracy i chętni do pełnego spełnienia wymogów formalnych w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości z właściwymi organami" - dodał Piotr Żaczko.

Spółka wyjaśniła, że "systematycznie (co pół roku) publikujemy w raporcie listę żądań o udostępnienie informacji ze strony władz".

"ByteDance nie jest własnością Chin – 60 procent udziałów posiadają globalne fundusze inwestycyjne takie jak Sequoia Capital czy SoftBank, 20 procent należy do właścicieli, a 20 procent mniejszych inwestorów i pracowników w opcjach na akcje. Spółka oraz jej założyciele na stałe znajdują się w Singapurze" - podano.

Podkreślono, że "decydenci polityczni i organy regulacyjne w Europie słusznie koncentrują się na zrozumieniu, czy TikTok stanowi jakiekolwiek faktyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Żadne dowody nie zostały jak dotąd przedstawione. Deklarujemy niezmiennie chęć współpracy tak, by w pełni zrealizować wymagania formalne".

"Aby obsługiwać globalną platformę i zapewnić, że korzystanie z TikTok przez naszą społeczność jest spójne, przyjemne i bezpieczne, możemy zezwolić niektórym pracownikom zdalnym na ograniczony dostęp do danych użytkowników poza Europą. Dostęp ten jest ograniczony do tych, którzy potrzebują go do wykonywania swojej pracy i podlega szeregowi restrykcyjnych kontroli bezpieczeństwa, protokołom zatwierdzania i ścisłym ograniczeniom czasowym" - dodano.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po stwierdzeniu na farmie niosek w Wielkopolsce ogniska grypy ptaków do wybicia przeznaczono blisko 1,4 miliona kur, co oznacza, że na rynek będzie trafiać milion jaj mniej dziennie - poinformował w piątek przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

Źródło:
PAP

Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk dotyczącej ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele związków czekają jednak na szczegóły projektu i pytają, czy wolne obejmie wszystkich pracowników.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Źródło:
PAP

- Myślę, że dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką, chociaż przyjmuję z ulgą, że w ten nadchodzący weekend będę spała godzinę dłużej - powiedziała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była premier, pytana o kwestię zmiany czasu.

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Źródło:
tvn24.pl

Prawidłowo opisany przelew bankowy to wystarczająca informacja o wyborze zasad rozliczeń - opisuje najnowszą interpretację skarbówki piątkowa "Rzeczpospolita". Uratuje to przedsiębiorcę przed zaległością, nawet jeżeli nie złożył zawiadomienia w sprawie zmiany formy opodatkowania.

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Źródło:
PAP

W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 rok - poinformowano w piątek na stronie kancelarii premiera.

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy oddalił skargę spółki P4 na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec UPC wydaną w 2019 roku - przekazał urząd w piątek. Chodzi o nałożoną wtedy na UPC karę między innymi za możliwość jednostronnego podnoszenia abonamentu przez dostawcę. Decyzja SN rozstrzyga też kwestię wypłaty klientom rekompensat.

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Źródło:
PAP

Zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor, spółce zależnej PKP Cargo, zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników - poinformowało PKP Cargo w piątkowym raporcie giełdowym.

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Źródło:
PAP

Niewykluczone, że już tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedziała w piątek rano ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Źródło:
PAP

Polska Fundacja Narodowa skierowała do sądu pozew przeciwko fundacji założonej przez Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje. Chce zwrotu dotacji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Źródło:
PAP

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości – poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli.

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trosce o państwa zaufanie do standardów jakości i bezpieczeństwa produktów informujemy o wycofaniu z rynku produktu "Gelatelli, Lody Mochi Coconut, 180 gramów" - przekazał w komunikacie Lidl.

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Alior Bank i Citi Handlowy - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z początkiem listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona o nowe odcinki - przypomniał w piątkowym komunikacie resort finansów. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 ton oraz autobusów.

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu Czyste Powietrze. Potencjalnych źródeł jest przynajmniej kilka - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Stałe finansowanie Czystego Powietrza z unijnego systemu handlu emisjami byłoby - według Hennig-Kloski - dobrym pomysłem.

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami. Gwiazdą sesji, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i optymistycznych prognozach na 2025 rok, była Tesla, która zanotowała najlepszy dzień na giełdzie od dekady. Wzrost akcji spółki znacząco zwiększył szacunkową wartość majątku Elona Muska.

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Źródło:
PAP

Władze Wenecji w przyszłym roku będą nadal pobierać opłaty od tak zwanych jednodniowych turystów. W dodatku znacząco zwiększą liczbę dni, w których trzeba będzie płacić za wjazd do miasta. Pilotażowy program okazał się "spektakularnym sukcesem".

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Źródło:
PAP

Rosyjska część biznesu Auchan została wystawiona na sprzedaż - powiadomił portal dziennika "Le Figaro". Dziennikarze zauważają, że minęło ponad dwa i pół roku, odkąd Auchan utrzymywał się w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie. "Teraz się poddał" - piszą.

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Źródło:
PAP

Tauron Dystrybucja sprawdził ponad 1400 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także magazynów energii podłączonych do swojej sieci. W trakcie inspekcji stwierdzono wiele nieprawidłowości - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Źródło:
PAP

Luka we wpływach budżetowych z tytułu podatku od dochodów osób prawnych liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolerzy Izby mają poważne zastrzeżenia co do nadzoru Krajowej Administracji Skarbowej nad rozliczeniami CIT w podległych jej urzędach, a także do Ministerstwa Finansów.

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim w październiku wzrośnie do 4 tysięcy z około 3,5 tysiąca we wrześniu - przewiduje dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz. Jej zdaniem pod koniec roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i rabaty. Eksperci wskazują też, że obecnie w dużych miastach kupujący mają największy wybór mieszkań od 2014 roku.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Źródło:
PAP

Protestujący pracownicy Boeinga nie zgodzili się na zaproponowaną przez zarząd podwyżkę w wysokości 35 procent - podaje agencja AFP. Oznacza to, że ich strajk, prowadzony od półtora miesiąca, będzie kontynuowany. Związkowcy chcą wyższego wzrostu płac, który zrekompensowałby inflację z ostatnich lat.

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Irlandzki komisarz do spraw ochrony danych poinformował w czwartek, że nałożył karę w wysokości 310 milionów euro na LinkedIn. Serwis społecznościowy, należący do Microsoftu, ma zapłacić za swoje praktyki reklamowe i przetwarzanie danych osobowych.

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Źródło:
Reuters