Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.
Eurostat przypomniał, że inflacja według HICP w Polsce w maju wyniosła 2,8 proc. rok do roku. Dodał także, że w ujęciu miesięcznym ceny nad Wisłą wzrosły o 0,1 proc.
Inflacja w Unii Europejskiej
Z kolei inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w czerwcu 2,6 proc. rdr, podczas gdy w maju było to 2,7 rdr. Rok wcześniej - w czerwcu 2023 roku - wskaźnik ten wynosił 6,4 proc. rdr.
Jeśli chodzi o strefę euro, to ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu o 2,5 proc. rdr, w maju o 2,6 proc. rdr, a rok wcześniej - o 5,5 proc. rdr.
W czerwcu 2024 roku najniższe poziomy inflacji odnotowano w Finlandii (0,5 proc. rdr), we Włoszech (0,9 proc. rdr) i na Litwie (1,0 proc. rdr), a najwyższe - w Belgii (5,4 proc. rdr), w Rumunii (5,3 proc. rdr), w Hiszpanii i na Węgrzech (w obu przypadkach 3,6 proc. rdr). W porównaniu z majem 2024 r. roczna inflacja spadła w siedemnastu państwach członkowskich, w jednym pozostała stabilna, a w dziewięciu wzrosła - podał Eurostat.
Inflacja liczona przez Eurostat
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) tylko z wydatków budżetów domowych.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja CPI w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent rok do roku. W porównaniu z kwietniem wzrost cen towarów i usług wyniósł 0,1 procent.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock