Apple pracuje nad iCar? Po tych spekulacjach akcje giganta wystrzeliły


- Gdyby żył Steve Jobs, to wówczas byłby realizowany projekt iCar - mówi Mickey Drexler, dyrektor generalny firmy Apple. - Samochody dają niezwykłą okazję do realizacji świetnych projektów. Business Insider stwierdził, że nie można wykluczyć, że amerykański gigant pracuje nad koncepcją własnego auta. Po spekulacjach dotyczących pracy Apple'a nad własnym modelem samochodu, wczoraj akcje koncernu podrożały na giełdzie w Nowym Jorku o 1,9 proc.

Drexler jest dyrektorem Apple Inc. od 1999 roku, ale planuje ustąpić ze stanowiska w marcu tego roku.

Tesla naturalną konkurencją?

Zgodnie z informacjami zawartymi w serwisie LinkedIn, Apple zatrudnia około 50 osób, które w przeszłości pracowały w Tesla Motors. Większość z nich, to inżynierowie specjalizujący się w mechanice, produkcji i robotyce. Ich umiejętności mogą być wykorzystywane w Apple.

Tesla Motors jest amerykańskim przedsiębiorstwem motoryzacyjnym, założonym w 2003 roku, produkującym elektryczne samochody osobowe.

Drexler wyjaśnia, że niegdyś na spotkaniu zarządu Apple'a skrytykował projekt autorstwa Tesla Motors, bowiem jego zdaniem pierwszy model był brzydki. Steve Jobs z uznaniem patrzył jednak na inicjatywę, odpierając przy tym zarzuty Drexler'a.

W tym roku Apple zaczyna realizację projektu o nazwie CarPlay, który pozwala na połączenie iPhona z samochodowym systemem audio (za pomocą asystenta głosowego Siri) i kontrolowanie za pomocą komend głosowych odtwarzania muzyki czy wysyłania wiadomości.

System miał pojawić się na rynku w 2014 roku, ale został opóźniony. Dopiero w tym roku system zaczyna funkcjonować w najnowszych modelach samochodów Hyundai Sonata. Można spodziewać się, że Apple będzie dążył do rozwoju programu CarPlay o możliwość odblokowania i prowadzenia samochodu, przy użyciu iPhone'a (bez konieczności używania klucza) - Tesla rozpoczęła oferowanie takich ułatwień w zeszłym roku.

Możliwe jednak projekt rozwinie się w znacznie bardziej zaawansowanym kierunku. Czy Apple pracuje nad własnym samochodem? Tego nie wiemy, jednak warto obserwować rozwój amerykańskiego giganta działalności w branży motoryzacyjnej.

Projekt Google

Nad stworzeniem auta własnego autorstwa pracuje już inny gigant z brany IT. Google stał się oficjalnie twórcą samochodów, a to za sprawą pierwszego prototypu samoprowadzącego się auta, który pokazano w maju ubiegłego roku. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat będzie go można zobaczyć na drogach Kalifornii. Zdaniem Business Insider, producenci tradycyjnych samochodów mają powody, aby obawiać się internetowego giganta.

Rosnące akcje

Po spekulacjach na temat pracy Apple'a nad własnym modelem samochodu, wczoraj, akcje koncernu podrożały na giełdzie w Nowym Jorku o 1,9 proc., do wysokiego poziomu 122,02 dol. Rekordowa była wycena Apple'a, która przekroczyła 700 mld dol i sięgnęła 710,8 mld dol.

Nigdy w historii amerykańskiego rynku akcji, żadna firma nie była wyceniona tak wysoko.

W ostatnim kwartale 2014 roku Apple zanotował największy zysk w historii firmy. Ze sprzedaży swoich produktów uzyskał oszałamiającą kwotę 74,6 mld dolarów. To o 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

11.02 | Notowania akcji Apple'a
Notowania akcji Apple'a11.02 | Notowania akcji Apple'astooq.pl

Autor: mb//km / Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości