Sri Lanka zapewniła sobie pomoc w wysokości 2,9 miliarda dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Kraj boryka się z najgorszym kryzysem gospodarczym od czasu uzyskania niepodległości, czyli od ponad siedmiu dekad - podał portal stacji BBC. Wyspa uzyskała pełną niepodległość w 1948 roku.
Transakcja trwała prawie rok i była ostatnią deską ratunku dla kraju, który musi spłacić miliardy dolarów pożyczek. Minister spraw zagranicznych Ali Sabry przekazał BBC, że rząd będzie zbierał fundusze poprzez restrukturyzację przedsiębiorstw państwowych i prywatyzację narodowej linii lotniczej - napisał brytyjski portal.
MFW wspiera Sri Lankę
Dodał, że analitycy ostrzegają, iż Sri Lankę wciąż czeka trudna droga, a gospodarka kraju została mocno dotknięta przez pandemię COVID-19, wzrost cen energii i populistyczne obniżki podatków.
Niedobór leków, paliwa i innych niezbędnych artykułów spowodował podniesienie kosztów utrzymania do rekordowych poziomów, wywołując ogólnokrajowe protesty - inflacja przekroczyła 50 proc.
Kraj po raz pierwszy w swojej historii nie spłacił długów wobec międzynarodowych pożyczkodawców w maju ubiegłego roku - podał portal BBC.
Na początku tego miesiąca MFW poinformował, że Sri Lanka uzyskała gwarancje finansowania od wszystkich głównych wierzycieli, w tym Chin i Indii, co utorowało drogę do wsparcia ze strony Funduszu.
Rząd Sri Lanki początkowo miał nadzieję uzgodnić nowy plan płatności z Chinami i Indiami do końca 2022 roku. Pożyczki od Pekinu to około 7 miliardów dolarów, podczas gdy Indiom kraj jest winien około 1 miliarda dolarów - wyjaśnił brytyjski portal.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock