Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawia z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem nt. sankcji wobec Rosji. Najnowsze propozycje mówią o silnym uzależnienia sankcji od wdrożenia porozumień zawartych w Mińsku w połowie lutego - poinformował Reuters, cytując wysokiego urzędnika w Brukseli.
Tusk pracuje z Merkel i Hollandem nad kompromisowym rozwiązaniem w sprawie unijnych sankcji. Przewodniczący Rady Europejskiej wierzy, że wspólna propozycja na czwartkowym szczycie UE zdobędzie poparcie wszystkich 28 przywódców krajów członkowskich.
Silne połączenie
- Propozycja idzie w kierunku zbudowania bardzo silnego połączenia pomiędzy pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska a obecnie obowiązującymi sankcjami - powiedział urzędnik, który chce zachować anonimowość.
Porozumienie Mińsk-2, zawarte w połowie lutego przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, przewiduje rozejm, wycofanie ciężkiej broni, przeprowadzenie do końca roku wyborów w Donbasie, a następnie zamknięcie ukraińsko-rosyjskiej granicy, której odcinków położonych w opanowanych przez separatystów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego władze w Kijowie nie kontrolują.
Do odnowienia sankcji gospodarczych wobec Moskwy, które wygasają w lipcu, potrzeba jest zgoda wszystkich krajów UE. Na razie kraje są podzielone w tej kwestii.
Wspólna płaszczyzna
Urzędnik, którego cytuje Reuters powiedział, że rządy są gotowe zgodzić się, że Merkel i Hollande, którzy pomagali negocjować mińskie porozumienie “powinni odgrywać szczególną rolę w procesie definiowania dalszych kroków, wspierających wdrażanie porozumienia”.
- Dlatego teraz Tusk pracuje z Merkel i Hollande w sprawie tej propozycji, aby znaleźć wspólną płaszczyznę, która później mogłaby być przedstawiona Radzie Europejskiej i która będzie zarekomendowana nie tylko przez Tuska, ale także przez Merkel i Hollande’a - dodał.
Autor: tol / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: josef.stuefer/CC BY 2.0