Linia lotnicza planuje zwolnienia. Pracę straci kilkaset osób

Ze świata

Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASALockheed Martin
wideo 2/6

Ryanair chce zwolnić od około 500 do 700 pracowników - poinformował dyrektor generalny firmy Michael O'Leary. Według agencji Reuters, decyzje o redukcjach mają zostać ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Plan wymagający od szefa firmy podwojenia rentowności lub ceny akcji w ciągu pięciu lat został poparty 50,5 proc. głosów akcjonariuszy. Jak podała agencja Reutera, program ma w ciągu pięciu lat przynieść irlandzkim tanim liniom lotniczym około 100 mln euro zysku.

Zwolnienia

O'Leary podkreślił, że choć odnotowuje znaczące postępy w rozmowach ze związkami zawodowymi, linia lotnicza ma nadwyżkę 500 pilotów i planuje zredukować liczbę miejsc pracy o 500-700 . Zwolnienia mają dotknąć m.in. pracowników w Dublinie, gdzie mieści się siedziba firmy. Szef Ryanair poinformował ponadto, że niektórym pracownikom zaproponowano roczny bezpłatny urlop. Obecnie irlandzkie linie lotnicze zatrudniają około 17 tys. osób w całej Europie. W lutym O'Leary, który od 25 lat zarządza największymi w Europie tanimi liniami lotniczymi, poinformował, że pozostanie na swoim stanowisku przez kolejne pięć lat - przypomniała agencja. Jak podała agencja Reutera, w ciągu ostatnich dwóch lat cena akcji firmy spadła o około połowę w wyniku serii sporów ze związkami zawodowymi oraz opóźnień w dostawach samolotów Boeing 737 MAX, które zostały uziemione po katastrofach lotniczych z ich udziałem.

Największym przewoźnikiem - pod względem liczby przewiezionych pasażerów - pozostaje jednak Ryanair, który w ubiegłym roku w polskich portach lotniczych obsłużył 11,6 miliona pasażerów.

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazły się PLL LOT - 10,5 miliona pasażerów. Różnica między narodowym przewoźnikiem a Ryanairem zmniejszyła się z 2,5 miliona do około 1 miliona pasażerów.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano węgierski Wizz Air - 8,7 miliona pasażerów. Za podium znalazła się zaś niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów.

ULC wskazał także, że czarterowa linia Enter Air przewiozła o ponad 430 tysięcy pasażerów więcej, niż w poprzednim roku i osiągnęła dynamikę wzrostu w wysokości 28 procent.

Największe linie świata

American Airlines od lat jest jedną z największych linii lotniczych świata - zarówno pod względem przychodów, jak i liczby przewożonych pasażerów. Jeśli chodzi o przychody w 2018 roku, to według danych Forbesa 44,5 mld dolarów daje liniom drugie miejsce na świecie. Wynik lepszy o około 400 mln dol. miały tylko amerykańskie Delta Airlines (44,9 mld dol.). Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się niemiecka Lufthansa - 42,3 mld dol.

Pod względem liczby przewożonych w ciągu roku pasażerów według Departamentu Transportu USA w 2017 roku na pierwszym miejscu były Southwest Airlines, którymi poleciało prawie 158 mln osób. Na drugim miejscu znalazły się linie Delta - ponad 145 mln, a na trzecim American Airlines - niecałe 145 mln.

Linie lotnicze w Europie

Według raportu CAPA Centre for Aviaton najwięcej pasażerów w 2018 roku w Europie obsłużyła Lufthansa Group (w skład holdingu wchodzi 15 linii lotniczych). Z usług należących do grupy przewoźników w zeszłym roku skorzystało aż 142 mln osób. Na drugim miejscu znalazł się natomiast Ryanair. Irlandzka linia lotnicza przewiozła w ubiegłym roku 139 milionów pasażerów. Ryanair jest też największą linią lotniczą na Starym Kontynencie, jeżeli weźmiemy pod uwagę indywidualnych przewoźników.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock