Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.
Rosyjski bank państwowy podał w oświadczeniu, że bank centralny Kuby udzielił mu licencji 7 czerwca. Władze kubańskie ani bank centralny nie udzieliły komentarza agencji Reuters.
- Otwarcie przedstawicielstwa Novikom w Republice Kuby to nie tylko nowy etap dla banku, ale także ważny krok w stosunkach rosyjsko-kubańskich – powiedziała cytowana w komunikacie przewodnicząca zarządu Elena Georgiewa.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i tak już ciepłe stosunki Moskwy z rządzonym przez komunistów narodem wzmocniły się, przekształcając się w "strategiczne partnerstwo", w ramach którego omawianych jest szereg możliwych projektów inwestycyjnych w takie gałęzie przemysłu jak transport, energia i przetwórstwo cukrowe.
Reuters przypomina, że w zeszłym tygodniu w hawańskim porcie zacumowały fregata rosyjskiej marynarki wojennej i okręt podwodny o napędzie atomowym, co jest powszechnie postrzegane jako pokaz siły Moskwy w obliczu napięć z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie.
Zacieśnienie więzów pomiędzy Kubą i Rosją
W ciągu ostatnich kilku lat kubański prezydent Miguel Diaz-Canel czterokrotnie odwiedzał Moskwę. Novikombank podał, że planuje wspierać działalność handlową i inwestycyjną rosyjskich klientów na Kubie. "Rządy obu krajów pod każdym względem zwiększają zakres współpracy" – stwierdzono w oświadczeniu.
Od 2022 r. Kubę odwiedzają coraz liczniej rosyjscy turyści, a dostawy ropy i pszenicy zapewniły pewną ulgę w obliczu wyczerpującego kryzysu charakteryzującego się niedoborami podstawowych towarów, inflacją i przerwami w dostawie prądu, które wywołały rekordową migrację. To także jeden z nielicznych krajów, które akceptują rosyjską kartę kredytową MIR.
Kuba po raz pierwszy otworzyła się na zagraniczne banki w latach 90., po upadku Związku Radzieckiego. Większość banków europejskich i kanadyjskich odeszła w ostatnich latach z powodu kryzysu i obaw przed amerykańskimi sankcjami. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zniechęciło to Novikombank, który już znajduje się pod sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i inne kraje w związku z wojną na Ukrainie.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock