Rosjanie spędzają wakacje w kraju. Przez kryzys gospodarczy

Ze świata

TVN24 BiSDo Rosji bez wizy? Putin chce przyciągnąć turystów

Coraz więcej Rosjan spędza wakacje w kraju. To efekt słabego rubla i kryzysu gospodarczego, który pogrąża tamtejszą gospodarkę - podaje "The Moscow Times".

Z danych internetowego giganta firmy Yandex wynika, że Rosjanie coraz częściej urlop spędzają w krajowych ośrodkach. Rezygnują z zagranicznych wyjazdów głównie z powodu słabego rubla oraz spadających zarobków.

Gdzie jeżdżą?

W drugim kwartale tego roku Rosja była najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród Rosjan. Aż 35 proc. z nich odpoczywało we własnym kraju. To półtora raza więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Obywatele Rosji najczęściej szukają kurortów nad Morzem Czarnym np. w Soczi lub uzdrowiskowym mieście Anapa. Celem wakacyjnych podróży jest też Kazań, Moskwa i Sankt Petersburg.

Mniej wyjazdów

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem Rosjan jest Turcja. Na wyjazd do tego kraju zdecydowało się 12 proc. Na podium znalazł się też Egipt - 7,5 proc.

Jak podaje "The Moscow Times" w ostatnim roku znacznie spadła liczba Rosjan wyjeżdżających w celach turystycznych za granicę. To efekt ostrej dewaluacji rosyjskiej waluty i niższych zarobków Rosjan.

- W pierwszej połowie roku liczba turystów udających się na wypoczynek poza granice kraju spadła o 40 proc. - powiedział Oleg Safonow, szef Federalnej Rosyjskiej Agencji Turystycznej.

Autor: msz/gry / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY 2.5) | George Kvizhinadze