Rosjanie spędzają wakacje w kraju. Przez kryzys gospodarczy

Do Rosji bez wizy? Putin chce przyciągnąć turystów
Do Rosji bez wizy? Putin chce przyciągnąć turystów
TVN24 BiS
TVN24 BiSDo Rosji bez wizy? Putin chce przyciągnąć turystów

Coraz więcej Rosjan spędza wakacje w kraju. To efekt słabego rubla i kryzysu gospodarczego, który pogrąża tamtejszą gospodarkę - podaje "The Moscow Times".

Z danych internetowego giganta firmy Yandex wynika, że Rosjanie coraz częściej urlop spędzają w krajowych ośrodkach. Rezygnują z zagranicznych wyjazdów głównie z powodu słabego rubla oraz spadających zarobków.

Gdzie jeżdżą?

W drugim kwartale tego roku Rosja była najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród Rosjan. Aż 35 proc. z nich odpoczywało we własnym kraju. To półtora raza więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Obywatele Rosji najczęściej szukają kurortów nad Morzem Czarnym np. w Soczi lub uzdrowiskowym mieście Anapa. Celem wakacyjnych podróży jest też Kazań, Moskwa i Sankt Petersburg.

Mniej wyjazdów

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem Rosjan jest Turcja. Na wyjazd do tego kraju zdecydowało się 12 proc. Na podium znalazł się też Egipt - 7,5 proc.

Jak podaje "The Moscow Times" w ostatnim roku znacznie spadła liczba Rosjan wyjeżdżających w celach turystycznych za granicę. To efekt ostrej dewaluacji rosyjskiej waluty i niższych zarobków Rosjan.

- W pierwszej połowie roku liczba turystów udających się na wypoczynek poza granice kraju spadła o 40 proc. - powiedział Oleg Safonow, szef Federalnej Rosyjskiej Agencji Turystycznej.

Autor: msz/gry / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY 2.5) | George Kvizhinadze

Pozostałe wiadomości