Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 milionów dolarów. Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmie m.in. 18 haubic 155mm, 200 transporterów opancerzonych M113, 11 śmigłowców Mi-17 i 300 dronów-kamikadze Switchblade, a także drony morskie - podał w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że kilka innych krajów wysłało Ukrainie czołgi T-72.
Pakiet pomocy wojskowej ma obejmować systemy artyleryjskie, pociski artyleryjskie i transportery opancerzone oraz dodatkowe śmigłowce - przekazał cytowany przez Agencje Reutera Biden po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Sprzęt wojskowy dla Ukrainy
Jak podkreślił Kirby, haubice holowane 155mm wraz z 40 tys. pocisków, to pierwszy zestaw artyleryjski, który USA wyślą Ukrainie; są one bezpośrednią odpowiedzią na prośby Kijowa. Rzecznik podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, Ameryka wyśle dodatkowe egzemplarze tych systemów.
- Ukraińcy jasno powiedzieli, że w walce, która nadchodzi, artyleria jest kluczową potrzebą - powiedział Kirby. Zaznaczył, że obsługa sprzętu będzie wymagać szkoleń, jednak nie będą one zbyt długie.
Poza tym na liście sprzętu znalazło się: - 10 radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, - dwa radary obrony przeciwlotniczej AN/MPQ-64 Sentinel, - 300 dronów-kamikadze Switchblade, - morskie bezzałogowce do obrony wybrzeża, - 200 transporterów opancerzonych M113, - 500 pocisków Javelin i "tysiące" innych pocisków przeciwpancernych, - 100 pojazdów opancerzonych Humvee, - 11 śmigłowców Mi-17, - 30 tys. kamizelek kuloodpornych, - ponad 2000 celowników, - miny M18A1 Claymore, a także sprzęt medyczny oraz sprzęt chroniący przed atakami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi.
Pakiet warty jest 800 mln dolarów. Dostarczanie poprzedniego pakietu na taką kwotę - ogłoszonego w połowie marca - zostanie dokończone w ciągu najbliższych dni.
- Sekretarz (obrony Lloyd) Austin jasno wyraził się, że oczekuje działania z podobnym poczuciem pośpiechu również w tym przypadku - powiedział Kirby.
Rzecznik Pentagonu zauważył również, że pomoc wojskową zwiększają też inne kraje.
- Mogę powiedzieć wam, że jest przynajmniej parę (państw), które przekazują czołgi, głównie T-72 - powiedział. Jak dotąd jedynym krajem, który otwarcie przyznał się do wysyłki czołgów na Ukrainę są Czechy.
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
"Nowy pakiet pomocy będzie zawierał wiele z wysoce skutecznych systemów broni, które już dostarczamy, a także nowe zdolności skrojone pod szerszy atak Rosji, którego spodziewamy się na wschodniej Ukrainie" - dodał Biden w oświadczeniu.
Dodał, że USA kontynuują też pomoc w przekazywaniu sprzętu wojskowego od innych sojuszników. Amerykański prezydent ocenił, że zachodnie dostawy broni na Ukrainę były kluczowe w podtrzymaniu ukraińskiej walki i pomogły w odparciu pierwszej fali ataków.
"Nie możemy na tym poprzestać. Jak zapewniłem prezydenta Zełenskiego, Amerykanie będą dalej wspierać odważny naród ukraiński w jego walce o wolność" - stwierdził prezydent USA.
Oznacza to, że całkowita pomoc USA dla Ukrainy od czasu inwazji sił rosyjskich wynosi ponad 2,4 miliarda dolarów - podał Reuters.
- Rozmowa telefoniczna trwała godzinę i czytamy, że Joe Biden zdecydował o przekazaniu stronie ukraińskiej śmigłowców. Dlaczego to jest takie istotne? Do tej pory śmigłowce, samoloty były absolutnie poza sferą dyskusji, poza sferą pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział korespondent TVN24 w Waszyngtonie Marcin Wrona.
Źródło: PAP, Reuters, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock