Grupa Specjalna do spraw Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) zawiesiła na czas nieokreślony członkostwo Rosji. Informację przekazał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na swoim kanale Telegram. FATF napisała w komunikacie, że działania Moskwy są "niedopuszczalnie sprzeczne" z podstawowymi zasadami, których celem jest promowanie bezpieczeństwa i integralności globalnego systemu finansowego.
"Odnieśliśmy znaczące zwycięstwo. FATF zawiesiła członkostwo Federacji Rosyjskiej na czas nieokreślony" - poinformował Andrij Jermak. O wykluczenie Rosji z FATF (ang. Financial Action Task Force) Ukraina wnioskowała już od dłuższego czasu.
Zawieszenie członkostwa Rosji w FATF
Przed dwoma tygodniami minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko zaapelował w artykule opublikowanym na łamach "Financial Times", by odciąć Rosję od światowego systemu finansowego. Wyraził przekonanie, że Rosja zrobi wszystko, co możliwe, aby podważyć globalny system.
Argumentował, że porządek międzynarodowy może przetrwać tylko wtedy, gdy przestrzegane są zasady, zaś Rosja Władimira Putina otwarcie kpi z opartego na zasadach porządku międzynarodowego. W związku z tym UE, G7 i inne państwa powinny zdać sobie sprawę z ryzyka, jakie Rosja stwarza dla integralności światowego systemu finansowego.
W oficjalnym oświadczeniu wyjaśniającym decyzję o zawieszeniu Rosji FATF podkreśliła, że działania Moskwy są "niedopuszczalnie sprzeczne z podstawowymi zasadami FATF, których celem jest promowanie bezpieczeństwa, ochrony i integralności globalnego systemu finansowego". Przypomniała, że stanowią one również "rażące naruszenie zobowiązania do międzynarodowej współpracy i wzajemnego szacunku".
Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy
FATF została powołana do życia w 1989 r. przez Grupę G7. Ma siedzibę w Paryżu, liczy 39 członków.
FATF ustanawia międzynarodowe standardy, mające ułatwić władzom krajowym śledzenie nielegalnych transakcji związanych z handlem narkotykami, nielegalnym handlem bronią, oszustwami internetowymi i innymi poważnymi przestępstwami, korupcją i terroryzmem.
Źródło: PAP