Belgia nałożyła areszt na rosyjskie konta bankowe. Moskwa grozi odwetem

tvn24MSZ w Moskwie oświadczyło w czwartek, że jeśli w Belgii zajęte zostaną rosyjskie aktywa państwowe, w ramach egzekwowania pozwu byłych akcjonariuszy koncernu Jukos, to Rosja może rozważyć przyjęcie kroków odwetowych

MSZ w Moskwie oświadczyło w czwartek, że jeśli w Belgii zajęte zostaną rosyjskie aktywa państwowe, w ramach egzekwowania pozwu byłych akcjonariuszy koncernu Jukos, to Rosja może rozważyć przyjęcie kroków odwetowych.

Kroki te mogą być wymierzone w belgijskie mienie dyplomatyczne w Rosji - oświadczyło MSZ. Dodało, że strona rosyjska uważa za "nieprzyjazne działanie i poważne naruszenie norm prawa międzynarodowego" nałożenie aresztu na konta bankowe ambasady rosyjskiej w Belgii i na konta przedstawicielstw Rosji przy UE i NATO.

Na kogo?

Ambasador Belgii w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i poinformowano go o proteście Rosji w związku z nałożeniem aresztu na konta bankowe - dodało ministerstwo. Wcześniej w czwartek media rosyjskie poinformowały, że władze Belgii nałożyły areszt na mienie państwowe Federacji Rosyjskiej znajdujące się w dyspozycji instytucji rosyjskich w królestwie, poza mieniem przedstawicielstw dyplomatycznych. Areszt nałożono na podstawie ubiegłorocznych decyzji sądowych. Pozew przeciwko Rosji złożyła grupa byłych akcjonariuszy Jukosu. Według mediów doszło zarazem do zamrożenia kont bankowych firm rosyjskich oraz przedstawicielstwa dyplomatycznego we francuskiej filii rosyjskiego banku VTB, ale konta dyplomatyczne zostały później odblokowane.

"Badamy wszystkie okoliczności pozwu"

Z kolei Tim Osborne, szef firmy GML powołanej przez byłych akcjonariuszy Jukosu powiedział agencji AP, że Francja i Belgia zamroziły wiele kont bankowych powiązanych z rządem rosyjskim. Według Osborne'a nastąpiło to ponad tydzień temu we Francji, a w środę - w Belgii. W Belgii komornicy sądowi wskazali, że skarżący zażądali nałożenia aresztu na mienie FR, bo niepokoją się o możliwość wyegzekwowania należnej im sumy, m.in. dlatego, że Federacja Rosyjska odmawia podporządkowania się wyrokom, które zapadły w sprawach przeciwko niej. Firmy wymienione w wykazie komorników mają obowiązek poinformowania w ciągu dwóch tygodni o posiadanych środkach finansowych i aktywach państwowych Federacji Rosyjskiej. Jak podaje agencja RBK, w pozwie mowa jest o 47 organizacjach zarejestrowanych w regionie brukselskim - rosyjskich, belgijskich i międzynarodowych. W wykazie są - podaje Newsru.com - faktycznie wszystkie wielkie banki zarejestrowane w Belgii, organizacja Eurocontrol zajmująca się bezpieczeństwem przestrzeni powietrznej oraz przedstawicielstwa Rosji oprócz chronionych immunitetem przedstawicielstw dyplomatycznych. Wśród przedstawicielstw Rosji są np. instytucje Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Belgii, przedstawicielstwa organizacji pozarządowych oraz mediów. W postanowieniu o areszcie mienia mowa jest o tym, że Rosja odmówiła zrealizowania zeszłorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. "ETPCz zażądał od Rosji przedstawienia planu wypłaty całej sumy wskazanej w wyroku nie później niż 15 czerwca 2015 r. i uiszczenia do tej daty wszystkich kosztów postępowania sądowego. Żaden plan nie został w tym terminie przedstawiony i nie zrealizowano żadnych wypłat" - głosi dokument. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że rząd i prawnicy przyjrzą się sprawie. - Badamy w jak najstaranniejszy sposób wszystkie okoliczności pozwu - poinformował rzecznik. Natomiast prezydencki doradca Andriej Biełousow powiedział, że decyzja sądu zawiera szereg naruszeń. "Jesteśmy zaniepokojeni. Oczekujemy, że szereg krajów podejmie podobne kroki" - oświadczył Biełousow podczas forum ekonomicznego w Petersburgu.

Batalia prawna

W lipcu zeszłego roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Krótko wcześniej Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wys. 51,57 mld dol. grupie byłych akcjonariuszy Jukosu ze spółki holdingowej GML. Rosja dostała czas do 15 stycznia 2015 r., by rozpocząć wypłacanie tego odszkodowania. Po 15 stycznia zaczęto naliczać odsetki w wys. 2,6 mln dolarów dziennie. Rosja utrzymywała dotąd, że w decyzji ETPCz są systemowe błędy prawne, wobec których uznanie tych decyzji przez Rosję jest wątpliwe. Pod koniec maja br. minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow powiedział zaś, że w związku z decyzją sądu arbitrażowego w Hadze, Rosja jest przygotowana na to, że na jej mienie za granicą zostanie nałożony areszt. Władze Rosji uważają decyzję sądu za niesłuszną, zamierzają podjąć batalię prawną ze skarżącymi i zabiegać o to, by zapobieżono realizacji tego wyroku - mówił Konowałow.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości