Ze świata

Rosja wybuduje na Węgrzech atom. "Zalegalizowano gigantyczny rabunek"

Ze świata

PAP/EPAd1d49c24-7f9c-11e4-9882-0025b511226e

Parlament Węgier uchwalił we wtorek ustawę, utajniającą na 30 lat kluczowe szczegóły umowy z Rosją w sprawie zbudowania dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks.

Jak deklaruje węgierski rząd, ustawa, która dotyczy biznesowych i technicznych aspektów umowy z rosyjską spółką Rosatom, jest konieczna ze względów bezpieczeństwa narodowego i kieruje się podobnymi wytycznymi, jakie obowiązują w innych państwach europejskich. Nowe reaktory w Paks zastąpią wszystkie cztery obecnie tam funkcjonujące i będą pokrywać około połowę zapotrzebowania Węgier na energię elektryczną.

"Gigantyczny rabunek"?

Ustawę uchwalono głosami większościowej koalicji rządowej, którą współtworzą kierowana przez premiera Viktora Orbana partia Fidesz i chrześcijańscy demokraci. Wszystkie ugrupowania opozycyjne głosowały przeciw. Deputowana Timea Szabo z opozycyjnego proekologicznego ugrupowania Dialog na Rzecz Węgier oświadczyła, iż ustawa ma charakter korupcjogenny i oznacza "zalegalizowanie gigantycznego rabunku"

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości