Zakończono budowę morskiego odcinka pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 - taką informację przekazał operator rosyjsko-niemieckiego projektu. Jak wyjaśniła w komunikacie spółka Nord Stream 2 AG, udało się połączyć dwie części pierwszej nitki rurociągu.
"Morska część pierwszej nitki Nord Stream 2 została technicznie ukończona. 4 czerwca zakończono układanie rur. Dziś dokonano ich spojenia: morskie sekcje gazociągu układane od strony Rosji oraz Niemiec zostały ze sobą połączone" - podały służby prasowe Nord Stream 2 AG.
Operator zapowiedział, że 11 czerwca na pierwszej nitce gazociągu rozpoczną się prace związane z zapełnianiem rur surowcem.
Prace przy budowie morskiego odcinka drugiej nitki nadal trwają - dodano w komunikacie.
4 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki Nord Stream 2. Ocenił, że budowa drugiej nitki gazociągu mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.
Bez sankcji
19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent Joe Biden nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Nałożenia sankcji domagała się m.in. Ukraina. Tamtejszy parlament w przegłosowanej odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG.
Podczas konferencji prasowej w ogrodach Białego Domu pod koniec maja prezydent USA Joe Biden wypowiedział się na temat sankcji na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.
Na pytanie, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji na kontynuację budowy Nord Stream 2, Biden odpowiedział: - Po pierwsze dlatego, że rurociąg jest już prawie gotowy. To nie jest tak, że ja mogę pozwolić Niemcom robić coś albo nie. Osobiście od początku sprzeciwiam się (budowie – red.) Nord Stream 2. Gdy obejmowałem urząd prezydenta, rurociąg był już prawie gotowy. Nakładanie teraz sankcji przyniosłoby odwrotny skutek w kontekście naszych europejskich relacji. Nasi sojusznicy w Europie znają moje osobiste stanowisko w tej sprawie. Mam nadzieję, że znajdziemy sposób, jak postępować w tej sytuacji dalej.
Nord Stream 2
Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2/Axel Schmidt