Świadczenia na dzieci wypłacane polskim pracownikom w Niemczech mają być pomniejszane o sumę świadczenia otrzymywanego w Polsce, o ile jest pobierane. Tak zdecydował w czwartek Federalny Trybunał Finansowy w Monachium (BFH).
Trybunał odrzucił tym samym skargę obywatela Polski, ojca dwóch córek, który został delegowany przez swojego pracodawcę do Niemiec i mieszkał na stałe w tym kraju. Dzieci otrzymywały zarówno niemieckie Kindergeld, jak i świadczenie z programu Rodzina 500 plus.
Kiedy dowiedziały się o tym tamtejsze instytucje, odliczyły kwotę polskiego świadczenia od niemieckiego i zażądały zwrotu ponad 2 tysięcy euro za okres, kiedy oba były wypłacane jednocześnie. Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko.
Polak przegrał sprawę we wszystkich instancjach sądowych. Federalny Trybunał Finansowy uznał ostatecznie, że zarówno polskie 500 plus, jak i niemieckie Kindergeld są świadczeniami tego samego rodzaju.
BFH to najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, orzekająca w sprawach podatków i ceł.
Rodzina 500 plus po zmianach
Od początku lipca program Rodzina 500 plus objął wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Zgodnie z szacunkami resortu rodziny dzięki tym zmianom ze świadczenia skorzysta około 6,8 miliona osób.
Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem internetu. W tym celu można wykorzystać internetowy serwis banku, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Wnioski można składać także bezpośrednio w urzędzie lub wysyłając listem.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock