Ze świata

Oto najdroższe ulice handlowe świata. Nowy ranking

Ze świata

[object Object]
Oto najdroższe ulice handlowe świataTVN24 BiS
wideo 2/4

Blisko 26 tysięcy euro za metr kwadratowy - tyle wynosi czynsz w najdroższej lokalizacji handlowej świata. Pozycję lidera w najnowszym rankingu utrzymała Causeway Bay w Hongkongu, z kolei w Europie najwyższe opłaty obowiązują przy New Bond Street w Londynie. Na czele polskiej listy znalazł się warszawski Nowy Świat.

Ranking najdroższych lokalizacji został sporządzony w oparciu o dane firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów. Raport zawiera analizę czynszów w 448 lokalizacjach na 68 rynkach.

Najdroższe ulice handlowe świata

W ubiegłym roku Causeway Bay zakończyła pięcioletnią dominację nowojorskiej Górnej Piątej Alei na szczycie rankingu najdroższych ulic świata. W tym roku utrzymała pierwszą pozycję w zestawieniu, z czynszami za wynajem sklepu wynoszącymi 25 965 euro za metr kwadratowy rocznie.

Na drugim miejscu znalazła się właśnie Górna Piąta Aleja, gdzie za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić 21 295 euro rocznie. Trzecią pozycję w globalnym rankingu zajęła londyńska ulica New Bond Street, gdzie czynsze wzrosły w minionych 12 miesiącach o 2,3 procent do 16 222 euro za metr kwadratowy rocznie.

Pierwszą piątkę uzupełniają Pola Elizejskie w Paryżu ze stawkami czynszu na poziomie 13 992 euro za metr rocznie i Via Montenapoleone w Mediolanie, gdzie wynajęcie jednego metra kwadratowego powierzchni handlowej kosztuje 13 700 euro.

Spośród najdroższych lokalizacji z pierwszej dziesiątki, czynsze wzrosły najbardziej w minionych 12 miesiącach przy Pitt Street Mall w Sydney, bo aż o 17,9 procent i wynoszą obecnie 10 185 euro za metr kwadratowy rocznie. Do pierwszej dziesiątki najdroższych ulic handlowych świata zakwalifikowało się pięć z Europy, cztery z Azji i tylko jedna z USA.

Darren Yates, autor raportu i dyrektor działu badań rynku handlowego w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, zauważył, że "sprzedaż internetowa nadal rośnie na całym świecie, ale mimo iż dużo mówi się głównie o wyzwaniach, jakie internet stwarza dla sklepów tradycyjnych, związek pomiędzy nimi jest bardziej złożony".

"Ustalanie wartości sklepu stało się trudniejsze, ale nadal stanowi on ważną płaszczyznę interakcji z konsumentem oraz generuje sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i internetową, pełniąc funkcję salonu wystawowego i wzmacniając obecność marki" - podkreślił Yates.

Najdroższe ulice w Polsce

Jak wskazano w raporcie, w Europie w porównaniu z ubiegłym rokiem stawki czynszowe wzrosły lub pozostały na stabilnym poziomie w około 70 procent lokalizacji.

"Obserwujemy jednak polaryzację pomiędzy bardziej dojrzałymi rynkami Europy Północnej i Zachodniej a Europą Południową i Środkowo-Wschodnią, gdzie podaż (ilość - red.) nowoczesnej powierzchni handlowej jest mniejsza, a rozwój handlu internetowego będzie dopiero przyspieszał" - dodali autorzy raportu.

Najdroższą ulicą handlową w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie - 960 euro za metr kwadratowy rocznie. Jak informuje Cushman & Wakefield, jest to 37. miejsce w głównym zestawieniu.

Na drugim miejscu w Polsce znalazła się ulica Floriańska w Krakowie z czynszem 900 euro za metr rocznie.

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze trzy warszawskie ulice: Marszałkowska (804 euro), Plac Trzech Krzyży (720 euro) i Chmielna (600 euro).

"Warszawski rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija, a wraz z zachodzącymi zmianami obserwujemy znaczną poprawę jakości przestrzeni publicznej. W każdej dzielnicy stolicy powstają nowe projekty adresowane do społeczności lokalnych, umożliwiające im spędzanie czasu poza domem w bardzo atrakcyjny sposób" - wskazała Lucyna Śliż, dyrektor Rozwoju Biznesu, Dział Powierzchni Handlowych, Cushman & Wakefield.

Jak zauważyła, "mieszkańcy coraz częściej korzystają z oferty restauracji, barów w parterach budynków mieszkalnych i sklepów zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania".

"Może ciągle jeszcze w małej skali, ale potrzeby konsumentów przyczyniają się do tworzenia lokalnych ulic handlowych, które stają się ośrodkami handlu i usług" - stwierdziła Śliż.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości