Uchodźcy zalewają Europę. Ale to może ją wzmocnić i przyspieszyć rozwój


Pół miliona ludzi uciekło do Europy w tym roku w poszukiwaniu azylu i zatrudnienia - wynika z danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Największy od dekad napływ uchodźców na Stary Kontynent to efekt konfliktu w Syrii, doświadczonej przez wojnę domową i przemoc ze strony Państwa Islamskiego. Kryzys migracyjny niesie za sobą polityczne i ekonomiczne konsekwencje dla gospodarki. Oto najważniejsze z nich.

1. Krótkoterminowy wzrost gospodarczy z powodu wzrostu wydatków rządowych

Europejskie kraje, które doświadczają gwałtownego wzrostu uchodźców zwiększają wydatki na pomoc humanitarną oraz zabezpieczanie granic. Jest bardzo prawdopodobne, że Bruksela pozwoli, aby te wydatki były wyłączone z deficytu budżetowego.

Z szacunków Niemieckiego Związku Powiatów, który opracowuje dane dotyczące azylantów wynika, że wydatki te mogą przyczynić się do wzrostu PKB o 0,25 proc. Najczęściej bowiem dzieje się tak, że środki przeznaczone na działalność instytucji pomocowych, gotówka i kupony dawane uchodźcom są wydawane od razu, czyli zwiększając konsumpcję dając impuls gospodarce. To z kolei może w krótkim okresie wpływać na wzrost gospodarczy, szczególnie krajów południa Europy - Grecji, Włoch i Hiszpanii.

2. Zrównoważenie dla zmniejszania się liczby pracowników Europa potrzebuje imigrantów, aby spowolnić lub odwrócić trend kurczenia się ludności w wieku produkcyjnym. W Niemczech oczekuje się, że zmniejszy się ona o 13 mln w latach 2010-2050. Wzrost gospodarczy jest napędzany częściowo przez liczbę pracowników. A trudno o wzrost, gdy brakuje siły roboczej. Wzrost liczby pracowników wynikający z napływu uchodźców poszukujących pracy, może przyczynić się do złagodzenia zagrożenia dla długoterminowego wzrostu w Europie. Choć nie ma pewności, że uchodźcy będą mogli znaleźć zatrudnienie, to nadzieja na to tkwi w statystyce. Jak wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w ciągu ostatnich dziesięciu lat imigranci odpowiadali za 70 proc. wzrostu siły roboczej w Europie. Badania przeprowadzone przez niemiecki Federalny Urząd Imigracji pokazują, że ok. 20 proc. syryjskich uchodźców zapisało się na studia wyższe, które mogą im pomóc w znalezieniu pracy. Co ważne, Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego i Edukacji w Niemczech, który kształci ponad połowę niemieckich studentów, posiada odpowiednią infrastrukturę, aby szkolić ludzi do pracy. Niektórzy imigranci mogą więc bardzo szybko zostać wchłonięci przez rynek pracy, po tym jak otrzymają azyl. Stopa bezrobocia w Niemczech znajduje się na rekordowo niskim 6,4 proc. poziomie, a nasi zachodni sąsiedzi deklarują, że są w stanie przyjąć w tym roku 800 tys. uchodźców. 3. Partie prawicowe nie urosną w siłę

Wzrost liczby uchodźców może doprowadzić w niektórych krajach europejskich do dalszego wzrostu nacjonalizmu i poparcia dla skrajnie prawicowych partii politycznych. Ale jakikolwiek wpływ polityczny wydaje się być ograniczony przez płynącą falę publicznego współczucia. Niektóre partie antyimigracyjne doświadczyły nawet spadku poparcia. W wyborach lokalnych w Norwegii 14 września Partia Postępu zanotowała najgorszy wynik od dwóch dekad. Nawet w Grecji, gdzie napływ uchodźców jest bardzo odczuwalny, skrajnie prawicowa partia partia Złoty Świt zdobyła w wyborach 20 września 7 proc. głosów. To sugeruje, że w Europie raczej zostanie zachowany dotychczasowy polityczny układ sił.

4. Przyspieszenie geopolitycznego rozwiązania konfliktu w Syrii Nawet jeśli politycy całą mocą będą starali się doprowadzić do rozwiązania lub złagodzić skutki kryzysu z uchodźcami, niewiele pomoże to w rozwiązaniu źródła problemu, czyli wojny domowej w Syrii. Rosja proponuje interwencję zbrojną w Syrii. W przeszłości Rosja i Iran odrzuciły propozycję obalenia prezydenta Assada. Nowy rosyjski plan wydaje się zakładać jakieś polityczne zmiany. Ta sprawa może też być sygnałem, że Europa zaczyna łagodzić swoje stanowisko wobec sankcji nałożonych na Rosję (za jej udział w wojnie na Ukrainie) w zamian za pokojowe rozwiązania w Syrii. To z kolei zmniejszy globalne ryzyko. 5. Dalsza integracja europejska Kryzys dotyczący uchodźców może przyczynić się - tak jak kryzys finansowy i gospodarczy - do dalszej integracji w UE. Obowiązek zabezpieczenia granic Unii spada na barki krajów peryferyjnych, ale muszą one dostać wsparcie finansowe od reszty. W czasie kryzysu finansowego Europejski Bank Centralny pomagał w szczególności państwom południa Europy.

"Business Insider" podkreśla w swojej analizie, że kryzys związany z gwałtownym napływem uchodźców nie wydaje się stanowić dużego zagrożenia dla gospodarki i rynków w Europie, a pod pewnymi względami Europa może wyjść silniejsza.

Uchodźcy wyzwaniem Europy. "Sytuacja absolutnie wyjątkowa"
Uchodźcy wyzwaniem Europy. "Sytuacja absolutnie wyjątkowa"TVN24 BiS

Autor: ToL,mn//km / Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP