Ambasadorzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie projektu budżetu na 2025 rok. Ma on wynieść 191,53 miliarda euro w zobowiązaniach i 146,21 miliarda euro w płatnościach. Kolejny krok to negocjacje z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem budżetu.
Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.
Kraje UE porozumiały się w sprawie budżetu na 2025 rok
- Przyszłoroczny budżet odegra ważną rolę w realizacji długoterminowych priorytetów i celów UE. Osiągnięte porozumienie stanowi dobry punkt wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim, co - mamy nadzieję - pozwoli na terminowe przyjęcie budżetu - powiedział Peter Banai, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie finansów.
Kraje unijne mają zamiar formalnie przyjąć stanowisko w drodze procedury pisemnej kończącej się 13 września.
Stanowisko Rady UE będzie stanowić mandat dla węgierskiej prezydencji w tej instytucji do negocjowania budżetu UE na 2025 r. z PE. W tym roku termin prawny na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie przypada na 18 listopada o północy.
Jest to piąty roczny budżet w ramach wieloletnich ram finansowych (WRF), czyli długoterminowego budżetu UE, na lata 2021–2027.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: D-VISIONS/Shutterstock