Rosyjski Sbierbank opuszcza rynek europejski wskutek presji wywołanej przez zachodnie sankcje - informuje AFP. W weekend Unia Europejska, w porozumieniu między innymi z USA, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią, odcięła rosyjskie banki, w tym Sberbank, od międzynarodowego systemu SWIFT, umożliwiającego rozliczanie transakcji między bankami.
Sbierbank - największy bank rosyjski - opuszcza rynek europejski wskutek presji, jaką wywołały zachodnie sankcje – informuje AFP. Bank podał także, że jego europejskie spółki zależne notują "niezwykły odpływ gotówki".
Sberbank zagrożony upadłością
W poniedziałek Europejski Bank Centralny podał, że Sberbank Europe i jego spółki zależne w Chorwacji oraz Słowenii są zagrożone upadłością w wyniku pogorszenia jego płynności. Właścicielem banku jest rosyjski Sberbank, nad którym kontrolę sprawuje państwo. Agencja CTK informowała, że oddziały rosyjskiego banku w Czechach będą zamknięte.
W ubiegłym tygodniu rosyjski Sberbank został objęty sankcjami przez USA, ograniczającymi możliwość rozliczania transakcji w dolarze po tym, jak Rosja w czwartek rano zaatakowała Ukrainę. W weekend Unia Europejska, w porozumieniu m.in z USA, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią, odcięła rosyjskie banki, w tym Sberbank, od międzynarodowego systemu SWIFT, umożliwiającego rozliczanie transakcji między bankami.
Sberbank Europe ma spółki zależne także w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czechach oraz na Węgrzech. Jak wynika z raportu rocznego za 2020 rok aktywa Sberbank Europe wynosiły 12,9 mld euro. Aktywa całego Sberbanku, również na koniec 2020 roku, według bieżącego kursu walutowego, to ok. 250 mld euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ok_fotoday/Shutterstock