KE zaprezentowała projekt ws. funduszu inwestycyjnego

Ze świata

sxc.huKomisja Europejska przyjęła i zaprezentowała we wtorek projekt rozwiązań prawnych, które przewidują utworzenie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych

Komisja Europejska przyjęła i zaprezentowała we wtorek projekt rozwiązań prawnych, które przewidują utworzenie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). To krok, który ma pozwolić określić się stolicom, czy są gotowe dołożyć się do tego projektu.

KE zaproponowała utworzenie specjalnego ciała (European Investment Advisory Hub), które będzie się zajmowało pomocą w identyfikacji, a także przygotowywaniem i wdrażaniem projektów w całej UE. Powstać ma również Europejska Platforma Inwestycyjna, która ma się przyczyniać od poprawy wiedzy wśród inwestorów o istniejących i przyszłych projektach.

W propozycji zapisów sprecyzowano rolę rady zarządzającej Funduszu, a także Komitetu Inwestycyjnego. Ta pierwsza ma się zajmować ogólną orientacją i wytycznymi inwestycyjnymi, profilem ryzyka oraz strategicznymi decyzjami dotyczącymi dystrybucji środków.

Z kolei Komitet Inwestycyjny będzie decydował, które konkretne projekty otrzymają finansowanie z EFIS. Nie będą obowiązywały przy tym żadne kwoty geograficzne czy sektorowe.

Fundusz, który ma zmobilizować na inwestycje co najmniej 315 mld euro, tak jak zapowiadano, ma być utworzony w bliskiej współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EIB).

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu