Amerykańska firma Clearview AI została ukarana przez holenderski urząd ochrony danych DPA grzywną w wysokości 30,5 milionów euro za nielegalne utworzenie bazy danych służącej do rozpoznawania twarzy. DPA ostrzegł organizacje w kraju, że korzystanie z usług tej firmy jest niezgodne z prawem.
Clearview AI dostarcza oprogramowanie do rozpoznawania twarzy m.in. organom ścigania, agencjom rządowym i innym organizacjom. Jej algorytm dopasowuje twarze do bazy danych zawierającej ponad 20 miliardów obrazów z internetu, w tym z mediów społecznościowych. Firma nie poinformowała osób figurujących w jej bazie danych, że wykorzystuje ich zdjęcia. - Rozpoznawanie twarzy to wysoce inwazyjna technologia, której nie można tak po prostu udostępnić komukolwiek na świecie - powiedział szef DPA Aleid Wolfsen w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa. Trzeba jasno wyznaczyć granice niewłaściwego korzystania z tego rodzaju technologii - dodał. Wolfsen podkreślił, że firmy Clearview AI łamie prawo i korzystanie z jej usług jest nielegalne.
- Holenderskie organizacje korzystające z Clearview AI mogą zatem spodziewać się wysokich grzywien od holenderskiego organu ochrony danych — powiedział. Amerykańska firma nie wniosła sprzeciwu wobec decyzji DPA i nie przysługuje jej odwołanie od nałożonej na nią grzywny. W 2022 r. Francja nałożyła na Clearview AI grzywnę 20 mln euro; zakazała jej też gromadzenia i przetwarzania danych osób przebywających we Francji bez podstawy prawnej oraz nakazała usunięcie danych tych osób.
Nie tylko Clearview AI
W ubiegłym tygodniu DPA wymierzył grzywnę w wysokości 290 mln euro platformie taksówkowej Uber za przesyłanie prywatnych danych europejskich kierowców do USA, co uznano za pogwałcenie unijnych przepisów dotyczących prywatności (RODO). Firma zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji. Postępowanie w sprawie Ubera wszczęto w odpowiedzi na skargę złożoną we Francji przez tamtejszą organizację praw człowieka w imieniu ponad 170 kierowców. Sprawa została przekazana DPA, ponieważ europejska centrala Ubera jest zarejestrowana w Holandii. Nie jest to pierwsza kara wymierzona Uberowi przez DPA. W styczniu holenderski urząd ukarał tę firmę grzywną w wysokości 10 mln euro za nieujawnienie, jak długo przechowywała dane kierowców w Europie i do jakich krajów poza UE je przesyłała – przypomniała AP.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock