Izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła projekt ustawy przewidujący kary więzienia dla szefów firm branży technologicznej, którzy odmówią udostępnienia śledczym danych w sprawach związanych z terroryzmem.
Projekt, przyjęty w Zgromadzeniu Narodowym stosunkiem głosów 474 do 32, trafi teraz pod obrady Senatu.
Jeden z zapisów wprowadza dla szefów takich firm jak Google czy Apple grzywnę wysokości do 350 tysięcy euro i karę do pięciu lat pozbawienia wolności, gdyby odmówili prokuraturze dostępu do zaszyfrowanych danych któregoś z podejrzanych.
Po sporze w USA
Podczas debaty w izbie niższej wielu deputowanych nawiązywało do sporu Apple'a z rządem USA o zaszyfrowane dane w iPhone'ie osobnika, który zastrzelił 14 ludzi w San Bernardino w Kalifornii.
Stanowisko Apple'a przeciwne łamaniu zabezpieczeń iPhone'a podsyciło nie tylko w USA debatę nad kwestią ochrony cyfrowych danych w kontekście bezpieczeństwa narodowego.
Apple argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone'a naruszyłoby istniejące zaufanie między nią a jej klientami. Twierdzi, że spełnienie żądania odblokowania zaszyfrowanego iPhone'a stworzyłoby niebezpieczny precedens.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ymgerman / Shutterstock.com