Zachodnie marki opuściły Rosję, ale ich towary wciąż tam są

Źródło:
Reuters

Po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę wiele zachodnich firm opuściło rosyjski rynek. Jednak wytwarzanie przez nie produkty już niekoniecznie. Ubrania Zary, meble IKEI, puszki z Coca-Colą - zachodnie produkty są dostępne. Mimo że europejskie, północnoamerykańskie i japońskie firmy opuszczają Rosję z powodu jej działań na Ukrainie, wpływ na rosyjskich konsumentów jest minimalny, czas dostawy może być dłuższy, a niektóre towary droższe.

Jak zauważa Reuters największe zmiany dotyczyły kwestii tras dostaw produktów. Wiele wciąż można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Tylko konsument musi wiedzieć, gdzie je znaleźć. Nie bez znaczenia jest też to, że większość towarów nie podlega sankcjom i wciąż można nimi z Rosją handlować. Moskwa zaś chętnie je wpuści, niezależnie od trasy.

Stała dostępność marek pokazuje wyzwania, przed którymi stają firmy w zakresie kontrolowania łańcuchów dostaw przy wychodzeniu z rynku.

Turystyka zakupowa po ubrania Zary

Inditex, właściciel Zary, zamknął swoje 502 sklepy, a następnie sprzedał je grupie Daher, która pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Teraz, jak wynika z analizy rynku Reutersa i rozmów zarówno ze sprzedającymi jak i kupującymi, import na małą skalę i sprzedawcy internetowi utrzymują je przy życiu.

Podczas gdy większość zachodnich marek, które wstrzymały działalność w Rosji, wycofała się również z Białorusi – zagorzałego sojusznika Moskwy – Inditex tego nie zrobił. Firma nie odpowiedziała na to pytanie, gdy agencja zwróciła się z prośbą o komentarz.

W ten sposób 32-letnia Albina kupuje ubrania w Mińsku, do którego jedzie z pusta walizką i wraca 24-godziny później już z wypełnioną po brzegi. Kobieta powiedziała agencji Reutera, że w ten sposób kupowała ubrania także w Paryżu i Dubaju oraz korzystała z sieci sprzedawców internetowych.

- Są strony na Instagramie, na Telegramie, są dziewczyny, które znam, które przeprowadziły się do Europy, Stambułu lub Dubaju” – stwierdziła kobieta. - Zbierają zamówienia, powiedzmy w Stambule, pobierają 15–30 proc. (jako prowizję), a następnie dostarczają je tutaj, a ty płacisz za dostawę - opisała jak wygląda proces zakupów.

Ubiegłoroczny silny rubel i słaba lira turecka działały na korzyść rosyjskich konsumentów. Dynamika walut była częściowo odpowiedzialna za siedmiokrotny wzrost dostaw z Turcji w CDEK Forward, usłudze dostawy z zagranicznych witryn e-commerce, powiedziała agencji Reuters jej dyrektor marketingu Dinara Ismailova.

- Gdy tylko marki powiedziały, że odchodzą, zaczęła się jakaś panika, a liczba wolumenów i zamówień gwałtownie wzrosła” – powiedziała Ismailova. Zajmując się małymi, prywatnymi dostawami, obroty CDEK Forward w ujęciu pieniężnym podwoiły się w ubiegłym roku, z czego 80 proc. pochodziło z odzieży, podczas gdy obroty towarowe potroiły się. - Można to porównać do sytuacji, w której osobiście poszłabyś do sklepu Zara w Nowym Jorku, kupiła tam coś i wysłała to znajomym w Moskwie – powiedziała przedstawicielka firmy.

Rosja zalegalizowała "import równoległy"

Po tym, jak łańcuchy dostaw zostały zerwane Rosja zalegalizowała tzw. "import równoległy", zezwalając handlarzom na import produktów zza granicy bez zgody właściciela znaku towarowego. Sklepy internetowe sprzedają szeroki asortyment dóbr i często reklamują się, że sprowadzają je wszystkie zza granicy.

Reuters zauważa, że lider rynku Wildberries sprzedaje stare zapasy marek Inditex i ma prawie 17 000 towarów w swoim katalogu Zara. Źródło zbliżone do Inditexu powiedziało, że były to zapasy z wyprzedaży, które znajdowały się w Rosji, kiedy zawiesiła tam działalność. Wildberries nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

W Rosyjskich sklepach wciąż można kupić Coca-Colę, sprowadzaną zza granicy, co z resztą często jest podkreślane na dowód jej autentyczności. Na półkach stoją puszki z Europy, Chin czy Kazachstanu - z napisami w różnych językach, ale nie tylko to je różni.

W jednym moskiewskim supermarkecie sprzedawano trzy puszki Coca-Coli w trzech różnych cenach, importowane odpowiednio z Danii, Polski i Wielkiej Brytanii. Starszy pracownik dużego detalisty wyjaśnił, w jaki sposób firmy się dostosowały.

- Szybko nawiązano kontakty i podpisano nowe umowy z nowymi partnerami, uruchomiono nowe przepływy pieniężne i łańcuchy dostaw logistycznych z firmami tureckimi, polskimi i kazachskimi - powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości.

- Wraz z opracowywaniem nowych tras spadną dodatkowe koszty logistyki, podróży i skalowania, a chociaż handel pozostaje stosunkowo nieefektywny, te nowe relacje zostaną z nami - powiedział Reutersowi Ram Ben Tzion, dyrektor generalny cyfrowej platformy Publican. - Mechanizmy importu równoległego zostały skonsolidowane i rozszerzone, co oznacza, że ​​prawie wszystko jest dostępne i nadal będzie dostępne w przyszłości - podsumował.

Agencja zauważa, że Cocca-Cola z pewnością widzi wzrost zainteresowania ich produktami w państwach sąsiadujących z Rosją, skąd pochodzi większość "importu równoległego", ale jak zauważył Ben Tzion, "nie leży w ich interesie, by cokolwiek z tym zrobić". Koncern odmówił komentarza Reutersowi.

Podróbki i przeróbki

Nie brak także inicjatyw niezgodnych z prawem międzynarodowym jak kopiowanie cudzych projektów, wzorów i patentów. Rosyjscy rywale Coca-Coli zwiększyli moce rozlewnicze i wprowadzili na rynek nowe napoje Cola.

Szwedzki gigant meblarski IKEA sprzedał swoje akcje Yandex Market, działowi e-commerce giganta technologicznego Yandex, kiedy opuszczał Rosję. Właściciel marki IKEA, Inter IKEA Group, powiedział, że sprzedał pozostałe zapasy za nieujawnioną kwotę firmie Yandex. Tymczasem Yandex Market twierdzi, że umożliwia bezpośredni kontakt z klientami dostawców, którzy wcześniej sprzedawali towary za pośrednictwem sklepów IKEA.

Ale byli dostawcy są również gotowi sprzedawać lekko zmodyfikowane produkty IKEA pod różnymi nazwami. IKEA powiedziała Reutersowi, że ​​przygląda się towarom reklamowanym jako podobne do tych sprzedawane przez nich.

Chociaż przed rosyjskimi firmami otwierają się nowe możliwości, fiksacja na zachodnich markach może utrudniać wysiłki na rzecz pobudzenia lokalnej produkcji.

- Z biegiem czasu siły rynkowe będą nadal wprowadzać na rynek produkty, do których Rosjanie są przyzwyczajeni, i chociaż istnieje aspiracja do przejścia na "Made in Russia", bardzo trudno będzie faktycznie skłonić ludzi do rosyjskiej coli – powiedział Ben Tzion.

Autorka/Autor:JW

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny