Wenecja chce wprowadzić kolejny zakaz

Ze świata

Będzie opłata za przyjazd do Wenecji
wideo 2/4

Szykuje się kolejny zakaz w Wenecji. Burmistrz miasta planuje wprowadzić strefy wolne od dymu w miejscach publicznych.

Pierwsze takie strefy powstaną w zawsze zatłoczonych przez turystów okolicach placu Świętego Marka i mostu Rialto w historycznym centrum.

Jak w Japonii

Jeśli pomysł burmistrza Luigiego Brugnaro zostanie zrealizowany, Wenecja pójdzie między innymi w ślady w Tokio, gdzie zabronione jest palenie papierosów w miejscach publicznych - podkreślają włoskie media. Dodają, że Brugnaro wystąpił z tym pomysłem właśnie po wizycie w stolicy Japonii.

W Wenecji pierwszym etapem będzie wyznaczenie obszarów, które mają być wolne od dymu papierosowego. W magistracie - jak dodano - już działa zespół roboczy powołany do opracowania planu wprowadzenia stosownych przepisów.

Strefy wolne od papierosów zostaną wytyczone w najbliższych miesiącach, najpóźniej do 2020 roku.

Pierwsze miasto we Włoszech

Dziennik "Il Gazzettino" podkreślił, że Brugnaro rzucił tym samym duże "wyzwanie". Dodano też, że o swym zamiarze burmistrz zawiadomił w Pałacu Dożów na konferencji z udziałem przedstawicieli władz wielu metropolii z całego świata.

Gazeta zauważa, że Wenecja stałaby się w ten sposób pierwszym miastem we Włoszech, gdzie zabronione będzie palenie w miejscach publicznych.

Nie jest to pierwszy zakaz, który ma zostać wprowadzony w Wenecji. Rok temu informowaliśmy o tym, że w rozporządzeniu policji i straży miejskiej pojawił się zakaz siadania na ziemi i na schodach w centrum, a od około miesiąca do historycznego centrum nie mogą wpływać duże statki wycieczkowe. Ponadto, w Wenecji nie można na razie otworzyć nowego sklepu i lokalu gastronomicznego z żywnością na wynos.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock