Koniec produkcji największego samolotu pasażerskiego świata


To koniec pewnej ery. Europejski koncern Airbus ogłosił plan zakończenia produkcji A380, największego na świecie samolotu pasażerskiego. Decyzja zapadła po tym, jak linie Emirates zmniejszyły zamówienie na te maszyny na rzecz mniejszych odrzutowców dalekiego zasięgu. Ostatni samolot zostanie dostarczony w 2021 roku.

Linie Emirates, które posiadają w swojej flocie największą liczbę A380 (108 sztuk), obcięły zamówienie aż o 39 egzemplarzy. Zamiast tego, państwowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich kupi za 21 mld dolarów 40 samolotów A330 neo i 30 samolotów A350.

- W wyniku tej decyzji nie mamy podstaw do podtrzymania produkcji A380 - powiedział Tom Enders, dyrektor generalny Airbusa.

Emirates, które swoją markę zbudowały właśnie wokół superjumbo, wyraziły rozczarowanie planowanym wygaszeniem produkcji.

- Byliśmy zagorzałymi zwolennikami tej maszyny od samego początku - powiedział szef linii Ahmed bin Saeed al-Maktoum. - Smutno nam, że projekt zostanie wstrzymany, ale akceptujemy, że taka jest rzeczywistość - dodał.

Airbus wyprodukuje jeszcze 17 sztuk A380 - 14 z nich trafi do Emirates, a 3 - do japońskich linii ANA. Ostatni z nich ma zostać dostarczony w 2021 roku.

Szybki upadek

Koniec A380 nastąpił niezwykle szybko. Rada nadzorcza Airbusa przegłosowała rozpoczęcie wartego 10 mld dolarów programu jego budowy pod koniec 2000 roku. Samolot został zaprojektowany, aby rzucić wyzwanie legendarnemu Boeingowi 747, który po raz pierwszy wzbił się w powietrze ponad pół wieku temu.

Popularniejszy 747 również już wypadł z łask. Amerykańska firma zasygnalizowała, że może przestać budować Jumbo Jeta - teraz używanego głównie do przewożenia ładunków - około 2022 roku.

A380 to największy pasażerski samolot na świecie. Jest to dwupoziomowa, szerokokadłubowa, czterosilnikowy maszyna. Jej cena wynosi ponad 430 milionów dolarów.

Ma 73 metry długości, blisko 80 metrów rozpiętości oraz 24 metry wysokości. Przy podziale na trzy klasy na pokład tej maszyny może wejść 555 osób, a jeżeli cały samolot jest skonfigurowany do klasy ekonomicznej - aż 853.

Pierwszy komercyjny lot Airbusa A380 odbył się 25 października 2007 roku między Singapurem a Sydney. Pasażerowie pokochali samolot za przestronną i cichą kabinę. Ale przewoźników przerażał jego rozmiar i potrzeba sprzedaży tak wielu biletów.

Zamiast tego decydowali się na zakup innych, mniejszych samolotów dalekiego zasięgu jak Dreamliner (787) czy A350. W związku z tym Airbus od kilku lat borykał się z brakiem zamówień na A380.

"Wielka szkoda"

Produkcja samolotu osiągnęła w szczycie 30 sztuk rocznie. Ale na krótko. Później gwałtownie spadała. W ubiegłym roku Airbus zbudował tylko 12 egzemplarzy.

Co ciekawe amerykańscy przewoźnicy nigdy nie zdecydowali się na zakup A380, a takie linie jak Lufthansa, Air France-KLM i Qantas zmniejszały zamówienia. Singapore Airlines, pierwsza linia korzystająca z A380, wycofała już z użytku oba swoje egzemplarze.

"Koniec A380 nie jest wielką niespodzianką. Jest to jednak wielka szkoda dla europejskiego giganta branży lotniczej, który obchodzi w tym roku 50. urodziny" - komentuje "Wall Street Journal".

Airbus poinformował, że zakończenie programu A380 może doprowadzić do zwolnienia 3500 osób w ciągu najbliższych trzech lat. Rozpoczął już w tej sprawie rozmowy ze związkami zawodowymi.

Autor: tol / Źródło: Wall Street Journal, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Airbus/master films/A. Doumenjou

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

Firmy muszą opodatkować odszkodowania za zniszczone przez powódź towary. Ulgi na razie nie ma - podała w piątek "Rzeczpospolita".

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Źródło:
PAP

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w czwartek, a S&P 500 po raz kolejny osiągnął rekord wszech czasów na zamknięciu notowań. Zyskał zwłaszcza sektor IT.

Rekord wszech czasów na Wall Street

Rekord wszech czasów na Wall Street

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24