Airbus ma kłopoty. To koniec największego samolotu pasażerskiego?

[object Object]
Podniebna rewolucja coraz bliżej. Testy samolotu bezzałogowegoTVN24 BiS
wideo 2/3

Airbus będzie musiał wstrzymać produkcję największego w świecie samolotu pasażerskiego A380, jeśli linie lotnicze Emirates nie złożą na niego dalszych zamówień - oświadczył John Leahy, odpowiedzialny w zarządzie koncernu za sprawy handlowe.

- Szczerze mówiąc, jeśli nie dojdziemy do porozumienia z Emirates, to nie będziemy mieć innego wyjścia niż zatrzymać program - odpowiedział Leahy w trakcie telekonferencji na temat wyników handlowych, gdy zadano mu pytanie o przyszłość samolotów A380.

Brak zamówień

Airbus od dwóch lat boryka się z brakiem zamówień na A380. - Cały czas prowadzimy rozmowy z Emirates. Szczerze mówiąc, są prawdopodobnie w tym momencie jedynymi na rynku, którzy byliby w stanie odbierać co najmniej sześć samolotów rocznie przez okres od ośmiu do dziesięciu lat - dodał. Zaznaczył, że wierzy w możliwość zawarcia porozumienia mającym swą siedzibę w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przewoźnikiem. Airbus, który stopniowo ogranicza produkcję A380, liczył na uzyskanie od Emirates dodatkowych zamówień podczas salonu lotniczego w Dubaju w listopadzie ubiegłego roku. Jednak zamówienie na 40 Boeingów 787-10 dostał konkurent.

Ogromny samolot

Airbus A380 to dwupokładowy, szerokokadłubowy, czterosilnikowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. W zależności od konfiguracji może zabrać na pokład od ponad 520 do ponad 850 pasażerów. Od momentu wejścia na rynek w 2007 roku został zamówiony w 317 egzemplarzach.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości