Bruksela przedstawiła Radzie Unii Europejskiej (państwom członkowskim) projekt 12. pakietu sankcji - podała Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS). Projekt ma zakładać wpisanie na listy sankcyjne podmiotów rosyjskiego sektora wojskowego, obronnego i IT, a także innych podmiotów gospodarczych. Na liście znalazł się także zakaz importu diamentów i gazu LPG.
"Wysoki przedstawiciel proponuje nałożenie sankcji na ponad 120 dodatkowych osób i podmiotów za ich rolę w podważaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wysoki przedstawiciel, wraz z Komisją, proponuje również przyjęcie nowych zakazów importu i eksportu, a także działania mające na celu zaostrzenie działania pułapu cenowego na ropę naftową i przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji UE" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez EEAS.
Projekt 12. pakietu sankcji
"Proponowane środki są wymierzone w osoby, które zaaranżowały niedawne nielegalne tak zwane 'wybory' na terytoriach Ukrainy, które Rosja tymczasowo okupowała, osoby odpowiedzialne za przymusową 'reedukację' ukraińskich dzieci oraz podmioty szerzące dezinformację i propagandę wspierającą rosyjską wojnę agresji przeciwko Ukrainie. Propozycje mają na celu ogólne wzmocnienie ram sankcji" - dodano.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, o których wcześniej informowała PAP, projekt 12. pakietu sankcyjnego zawiera, oprócz zakazu importu diamentów i LPG, dokładniejszej implementacji pułapu cenowego na ropę naftową, rozszerzenie wykazu produktów, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego wzmocnienia Rosji. W nowym pakiecie ma się też znaleźć zakaz świadczenia usług na dostarczanie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami oraz oprogramowania do projektowania przemysłowego i produkcji; zakaz tranzytu przez Rosję niektórych towarów i technologii, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia rosyjskich zdolności przemysłowych.
Kolejny pakiet sankcji
Oczekuje się, że porozumienie w sprawie ostatecznego pakietu zajmie tygodnie, ponieważ będzie ono wymagało jednomyślnego poparcia wszystkich 27 państw członkowskich UE - podał Reuters.
Agencja dodała, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne, że propozycja obejmuje zakaz bezpośredniego importu diamentów z Rosji od 1 stycznia 2024 r. oraz wdrożenie od marca mechanizmu identyfikowalności, który zapobiegałby importowi rosyjskich kamieni szlachetnych przetwarzanych w krajach trzecich. Mechanizm identyfikowalności ma być koordynowany z krajami G7, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Wielką Brytanią i Japonią.
Aby zaostrzyć wdrażanie limitu cen ropy, ustalonego przez G7 na poziomie 60 USD za baryłkę ropy, propozycja wzywa firmy żeglugowe do wyszczególnienia kosztów wysyłki i ubezpieczenia przewożonych przez nie ładunków rosyjskiej ropy. Według analityków żeglugi, limit cenowy jest obecnie powszechnie omijany przez rosyjską flotę tankowców. Aby uniemożliwić Rosji dalszą rozbudowę floty cieni, Komisja Europejska zaproponowała kontrole eksportu tankowców, starych i nowych, do Rosji. Nie było jasne, czy główne kraje żeglugowe, takie jak Grecja czy Cypr, wyrażą na to zgodę - wskazał Reuters.
Komisja Europejska stwierdziła w oświadczeniu, że pakiet będzie zawierał nowe zakazy importu i eksportu, działania mające na celu zaostrzenie limitu cen ropy i przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji UE oraz będzie skierowany do podmiotów z rosyjskiego sektora wojskowego, obronnego i IT, a także innych ważnych podmiotów gospodarczych.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock