Sąd rejestrowy w Warszawie oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach Telewizji Polskiej, które wprowadził minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Decyzja o "odmowie ujawnienia w rejestrze Tomasza Syguta jako prezesa zarządu TVP odnosi się, ze względu na otwarcie likwidacji spółki i wygaśnięcie mandatu prezesa, do nieaktualnych danych" - napisała w mediach społecznościowych Katarzyna Bilewska z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Sąd rejestrowy w Warszawie podjął decyzję o oddaleniu wniosku we wtorek. W uzasadnieniu referendarz sądowy Tomasz Kosub podkreślił, że uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z (...) przepisami UKRRiTV (ustawa o radiofonii i telewizji - red.), a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH (Kodeks spółek handlowych - red.)".
Jednocześnie referendarz przywołał wyrok Trybunał Konstytucyjny z grudnia 2016 roku. W jego ocenie "nie można w żaden sposób wnioskować", że powyższy wyrok "mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawcy". "A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki" - dodał.
"Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest ujawnianie informacji bieżących, a nie historycznych"
Decyzję sądu rejestrowego skomentowała w mediach społecznościowych Katarzyna Bilewska z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.
"Decyzja sądu rejestrowego w Warszawie o odmowie ujawnienia w rejestrze Tomasza Syguta jako prezesa zarządu #TVP odnosi się, ze względu na otwarcie likwidacji spółki i wygaśnięcie mandatu prezesa, do nieaktualnych danych" - napisała Bilewska w serwisie X (dawniej Twitter).
Jak dodała, "spółka powinna cofnąć wniosek w tym zakresie, a sąd rejestrowy umorzyć postępowanie". Bilewska zaznaczyła, że "zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest ujawnianie informacji bieżących, a nie historycznych".
Jak wskazała, teraz sąd rejestrowy w Warszawie zajmie się wnioskiem o wpis o postawieniu spółki w stan likwidacji.
Orzeczenia referendarza sądowego mogą być ponadto zaskarżone.
Zmiany w TVP
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz 19 grudnia 2023 roku zadecydował o odwołaniu dotychczasowych i powołaniu nowych rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które zmieniły zarządy spółek. Nowym prezesem Telewizji Polskiej został ogłoszony Tomasz Sygut. Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS, którzy ocenili, że była bezprawna.
Jednocześnie w ustawie okołobudżetowej znalazł się zapis o możliwości przekazania pieniędzy z budżetu państwa dla mediów publicznych. Łącznie chodziło o blisko 3 mld zł. W ustawie napisano, że minister właściwy do spraw budżetu, czyli minister finansów, "może przekazać" takie środki, ale nie ma takiego obowiązku. Minister finansów Andrzej Domański podkreślał, że na razie wypłata jest wstrzymana.
Prezydent Andrzej Duda ostatecznie zawetował ustawę okołobudżetową, wskazując że "nie może być na to zgody wobec rażącego łamania konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa".
W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, PR i PAP, a później także 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Na likwidatora spółki TVP S.A. w likwidacji został wyznaczony Daniel Gorgosz.
Źródło: tvn24.pl