W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.
Resort podał, że Krajowa Administracja Skarbowa planuje wdrożenie nowych rozwiązań i udostępnienie kolejnych e-usług w najbliższych dwóch kwartałach - czwartym kwartale 2024 i pierwszym kwartale 2025 roku.
Nowa aplikacja
Wśród nich jest aplikacja mobilna systemu e-Urząd Skarbowy, która "umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online". Resort wskazał, że użytkownicy za jej pomocą będą mogli m.in. uzyskać zaświadczenia, składać deklaracje, udzielać pełnomocnictw i sprawdzić podatek. Wdrażana ma być w kilku etapach; w grudniu udostępnione zostanie konto osoby fizycznej, a w lutym 2025 r. usługa e-PIT.
Ponadto, planowane są zmiany w systemie e-Urzędu Skarbowego. Pod koniec marca przyszłego roku ma powstać tzw. chatbot, czyli narzędzie automatycznej komunikacji. "Zadaniem chatbota będzie wspieranie użytkowników e-Urzędu Skarbowego w nawigacji po serwisie" - wyjaśniono.
Do systemu w I kwartale 2025 r. ma też zostać dodana możliwość płatności kartą, aby "klienci mogli wygodnie wpłacać podatki".
Administracja skarbowa pracuje też nad rozszerzeniem katalogu deklaracji, które można składać w e-Urzędzie Skarbowym. "Wdrożymy m. in. formularze webowe dla operatorów platform cyfrowych w ramach ich obowiązków sprawozdawczych oraz formularze do zgłaszania międzynarodowych przewozów do rejestru SENT" - zaznaczono w komunikacie.
Pojawią się formularze dla przedsiębiorców
Do systemu od początku roku mają być wprowadzone formularze SME, które "umożliwią podatnikowi załatwienie wszystkich spraw w zakresie procedury szczególnej dla małych przedsiębiorców (SME)".
W tym samym czasie KAS planuje wdrożyć usługę GLOBE. "Umożliwi klientom występowanie z wnioskiem o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego oraz udział w procedurze wydawania tej opinii" - wyjaśniono. Zmiany obejmą też m.in. dołączenie nowych odcinków dróg płatnych do systemu E-TOLL (od 1 listopada br.), uproszczenie wdrożenia KSeF i jego etapowe wejście i zmiany w platformie PUESC, które mają dotyczyć m.in. cyfrowej obsługi zgłoszeń.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane/Shutterstock