Osobom, które z telefonem przy uchu lub wpatrującym się w ekran smartfona przechodzą przez przejście dla pieszych ma grozić kara - taki pomysł resort spraw wewnętrznych i administracji skierował do dyskusji w Radzie Dialogu Społecznego - pisze "Rzeczpospolita". Resort zapewnia, że nie prowadzi prac nad takim rozwiązaniem.
Przechodnie z telefonem przy uchu lub wzrokiem wlepionym w ekran smartfona to częsty widok na przejściach dla pieszych. To problem, bo skupienie uwagi na komórce może prowadzić do zmniejszenia czujności pieszego i w rezultacie do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Pomysł resortu
Na całym świecie eksperci ruchu drogowego zastanawiają się, jak walczyć z tym zjawiskiem. Większość krajów stawia na edukację. Także w Polsce było już kilka kampanii mających zwrócić uwagę na ten problem. Ale jak podaje "Rzeczpospolita", teraz pojawił się pomysł wprowadzenia sankcji.
Propozycja karania mandatem za korzystanie z telefonu podczas przekraczania jezdni znalazła się wśród pomysłów, które Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosiło do dyskusji w podzespole ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego.
Do ewentualnego wejścia w życie takich przepisów jeszcze daleko, nie wiadomo też, jakiej wysokości mandat miałby grozić za korzystanie z telefonu na "zebrze".
Eksperci, z którymi rozmawiała "Rz" mają wątpliwości, czy karanie to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu. Według statystyk piesi w 2016 roku stanowili aż 38,7 proc. ofiar wypadków drogowych. Jednak - jak podkreśla "Rz" - nie ma statystyk, jak często powodem wypadku było używanie przez pieszego telefonu. Z tych samych statystyk wynika za to, że najechanie na pieszego aż w 66,1 proc. wynikało z winy kierowcy. Co więcej wśród pieszych, którzy zginęli na drogach, największą grupę stanowiły osoby starsze, rzadziej korzystające ze smartfonów.
"Zbyt daleko idące wnioski"
Do artykułu odniosło się MSWiA. "Informujemy, że w MSWiA nie są prowadzone żadne prace wprowadzające zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych" - podał resort.
Dodała, że "kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą przedmiotem dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego". "Omówione zostaną sprawy związane z działaniami profilaktycznymi i edukacyjnymi np. kampaniami społecznymi zwiększającymi świadomość pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym" - czytamy.
Autor: msz//bgr / Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock