"Ośmieszające polski system prawny praktyki wielkich sieci". Związkowcy o niedzielach bez handlu

Źródło:
TVN24 Biznes
Mueller o zakazie handlu w niedziele
Mueller o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
Mueller o zakazie handlu w niedzieleTVN24

Handlowa Solidarność i kilka organizacji przedsiębiorców zwróciły się z apelem do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina o pilną nowelizację zakazu handlu w niedziele. Jak wskazano, część przepisów "jest nieprecyzyjna, co otwiera drogę do ich omijania wbrew intencjom, jakie przyświecały ustawodawcy i w zasadzie ośmiesza polski rząd, parlament".

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który jest autorem pisma, zwrócił uwagę, że "prawo obchodzi już coraz więcej działających w Polsce sklepów spożywczych". "Otwierają się w niedziele, rozszerzając ofertę o usługi pocztowe" - zaznaczył. Tymczasem - jak zauważył Bujara - "jedną z kluczowych intencji inicjatywy dotyczącej wprowadzenia ustawowego ograniczenia w handlu w niedziele i święta obok kwestii pracowniczych była również kwestia poprawy kondycji finansowej i zwiększania szans przetrwania na rynku małych i średnich przedsiębiorstw handlowych, a także firm z sektora usługowego, m.in. z gastronomii i hotelarstwa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W ocenie przewodniczącego handlowej Solidarności "omijanie zapisów ustawy stawia te nieduże rodzime przedsiębiorstwa na przegranej pozycji w starciu z międzynarodowymi sieciami handlowymi". "W naszej ocenie niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy, która ukróci ośmieszające polski system prawny praktyki wielkich sieci" - podkreślił.

Pod apelem podpisały się Rada Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" oraz organizacje polskich przedsiębiorców, m.in. Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usłgu, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielczości Spożywców "Społem" i Stowarzyszenie Handlowców "Kupiec".

PISMO DO WICEPREMIERA JAROSŁAWA GOWINA

Powyższe podmioty liczą na szybką reakcję wicepremiera Gowina. "Szybkie wyznaczenie terminu spotkania, podczas którego moglibyśmy szczegółowo omówić zarysowane wyżej problemy oraz poszukać ścieżki ich rozwiązania. Ufamy, że Pan Premier podejmie zdecydowane działania w tej sprawie w interesie polskich przedsiębiorców, polskich pracowników i polskiej gospodarki" - stwierdził Bujara.

Ponadto, jak poinformowano w komunikacie, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa w czwartek złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek "oficjalne poparcie dla działań na rzecz uszczelnienia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę".

Zapowiedź zmian w przepisach

O tym, że trzeba reagować na działania rynkowe i "pewne luki w prawie, które mogą powstać albo powstały wcześniej", mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

Wcześniej zmiany w przepisach zapowiadał poseł PiS Janusz Śniadek. Parlamentarzysta w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" informował, że projekt nowelizacji ustawy trafi do Sejmu na początku lipca. Do tej pory projekt nie został opublikowany na sejmowych stronach.

Polska Izba Handlu w odniesieniu do zapowiedzi zmian w przepisach, podkreśliła, że "obowiązujący obecnie zakres wyłączeń odpowiada potrzebom małych sklepów". "Biorąc pod uwagę relatywnie krótki okres funkcjonowania ustawy w pełnym zakresie (nieco ponad rok) i mający w międzyczasie miejsce kryzys związany z pandemią, wizja kolejnych zmian, które mogą ograniczyć funkcjonowanie małych sklepów nie wydaje się kierunkiem właściwym" - oceniono.

Jednocześnie organizacja zaznaczyła, że w przypadku gdyby miało dojść do nowelizacji ustawy, to należy ją zaplanować w taki sposób, "aby nie pogorszyła obecnych możliwości funkcjonowania małych sklepów w niedziele niehandlowe lub w miarę możliwości stworzyć warunki do lepszego wykorzystania posiadanych przez nie zasobów". "Dlatego też ewentualne zmiany powinny być planowane w tym zakresie niezwykle rozważnie" - podkreśliła PIH.

Usługi pocztowe w sklepach

Kilka dni temu informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie dotychczasowej współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. Usługa jest dostępna - jak poinformowało biuro prasowe sieci - "w jednostkowych lokalizacjach". Z tego powodu sklepy Biedronki w wybranych lokalizacjach były otwarte w ostatnią niedzielę niehandlową.

Pod koniec maja br. Kaufland wprowadził usługi pocztowe we wszystkich sklepach, również w hipermarketach. Na razie sieć nie zdecydowała się, by otworzyć swoje placówki w niedziele, ale bierze taką możliwość pod uwagę.

To nie są jedyne sieci handlowe, które wprowadziły usługi pocztowe. Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Potem kolejne marki należące do Grupy poszły tym samym tropem – usługi pocztowe są świadczone w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl