Bank Millennium szacuje rezerwę na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi na 680 milionów złotych w drugim kwartale 2023 roku. Jednocześnie zarząd spodziewa się zysku w tym okresie.
"Powyższe wstępne, nieaudytowane szacunki uwzględniają rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 i w rezultacie eliminację prawdopodobieństwa otrzymania wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego przez Bank kapitału w stosowanej przez Bank metodologii tworzenia rezerw na ryzyko prawne. Ponadto, Bank dokonał również aktualizacji innych parametrów tej metodologii" - napisano w komunikacie Banku Millennium.
"Zakładając wyżej wspomniane wstępne szacunki wartości rezerw i brak innych nieprzewidzianych wydarzeń oraz biorąc pod uwagę kontynuację pozytywnych wyników z podstawowej działalności biznesowej, Zarząd Banku spodziewa się dodatniego wyniku netto Banku za drugi kwartał 2023 r. i w rezultacie dodatniego wyniku netto w pierwszej połowie 2023 r." - dodano.
Bank podał, że ostateczna wartość rezerw na ryzyko prawne w drugim kwartale 2023 r. oraz wyniki finansowe pierwszego półrocza 2023 r. zostaną podane w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2023 r., którego publikacja planowana jest na 26 lipca 2023 roku.
Wyrok TSUE
TSUE wydał w czwartek wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu w CHF.
TSUE poinformował, że prawo UE stoi na przeszkodzie temu, by bank miał prawo żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę.
TSUE podał, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego, zawierającej nieuczciwe warunki, za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock