Były prezes Orlenu wraca do koncernu. Nowa rola

TVN24 Biznes


Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen wybrało w czwartek na przewodniczącego rady nadzorczej Wojciecha Jasińskiego. Jego kandydaturę zgłosił Skarb Państwa.

Wojciech Jasiński był prezesem płockiego koncernu w latach 2015-2018. Z tej funkcji został jednak odwołany przez radę nadzorczą giganta paliwowego. Jego następcą został Daniel Obajtek.

Po odejściu z Orlenu Jasiński był współpracownikiem Grupy Energa.

Jasiński to wieloletni polityk Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości był także ministrem skarbu.

Zmiany w Orlenie

W trakcie czwartkowych obrad NWZ PKN Orlen, jeszcze przed zmianami w składzie rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze płockiego koncernu zdecydowali, że rada nadzorcza będzie liczyła tam, jak dotychczas 10 osób. To maksymalna liczba członków rady, zgodnie ze statutem spółki. Wybór nowego przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen był konieczny z uwagi na rezygnację, jaką w styczniu złożyła z tej funkcji Izabela Felczak-Poturnicka.

Powołanie Wojciecha Jasińskiego, to niejedyne zmiany. Także na wniosek Skarbu Państwa z rady nadzorczej PKN Orlen odwołano Małgorzatę Niezgodę. Do rady powołano zgłoszonego przez Skarb Państwa Dominika Kaczmarskiego z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Po przegłosowaniu zmian w składzie rady nadzorczej i wyborze nowego przewodniczącego rady czwartkowe NWZ PKN Orlen zakończyło obrady.

Autor: mb / Źródło: PAP