Pozew TVP dotyczący zapłaty 1,3 miliona złotych przez Michała Adamczyka, Samuela Pereirę oraz Marcina Tulickiego trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodzi o blokowane studia telewizyjne po zmianie władz w mediach publicznych.
W poniedziałek TVP poinformowała, że - jak zapowiadała - "złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o zapłatę kwoty 1.330.597,39 złotych przeciwko Michałowi Adamczykowi, Samuelowi Pereirze oraz Marcinowi Tulickiemu".
We wcześniejszym wezwaniu przedsądowym do zapłaty TVP wyjaśniała, że "żądana należność stanowi równowartość szkody, jaką Telewizja Polska S.A. w likwidacji poniosła w związku z niemożnością wykonania świadczeń reklamowych oraz sponsorskich w dniach 20-29 grudnia 2023 r. na antenach TVP Info oraz TVP3". Jak wskazano, stało się to "na skutek bezprawnych działań podjętych wspólnie przez Michała Adamczyka, Samuela Pereirę i Marcina Tulickiego, które pozbawiły TVP możliwości korzystania z infrastruktury znajdującej się w budynku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy Placu Powstańców Warszawy 7 w Warszawie".
"Wniosek został przesłany do Oddziału Bezpieczeństwa Sądu Okręgowego w Warszawie, zajmiemy się nim wkrótce" - poinformował PAP we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie.
Odwołane zarządy, blokowane studia telewizyjne
20 grudnia resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i rady nadzorcze. Minister powołał także nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy. Michał Adamczyk - ówczesny prezenter "Wiadomości" i szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ówczesny zastępca szefa TAI, prowadzący portal TVP Info Samuel Pereira oraz ówczesny wicedyrektor TAI, odpowiedzialny "Wiadomości", "Panoramę" i "Teleexpress" Marcin Tulicki okupowali studia telewizyjne przy Placu Powstańców Warszawy, skąd nadawano "Wiadomości", "Teleexpress" i "Panoramę" oraz program TVP Info.
Z powodu tej okupacji TVP Info nie mogła wrócić do nadawania przez dziewięć dni. Nowe władze TVP zwolniły Adamczyka, Pereirę i Tulickiego dyscyplinarnie.
Czytaj też: Potężne zarobki pracowników mediów rządowych. "Oddajcie kasę, którą braliście za propagandę"
Źródło: PAP