Te firmy, które próbują skarżyć państwo polskie, próbują doprowadzić do wzrostu cen energii - stwierdził podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. We wtorek dziennik "Rzeczpospolita" poinformował, że portugalski gigant energetyczny poprzez swoją spółkę zależną EDP Renováveis (EDPR) zapowiada kroki prawne przeciwko polskiemu państwu nakładającemu opłatę od tak zwanych zysków nadmiarowych zaszytą w ustawie o mrożeniu cen energii przyjętej jesienią 2022 roku.
"Podobne zastrzeżone budzi - zdaniem firmy - prawo w Rumunii. EDP uważa, że nowe przepisy w Rumunii i Polsce nie są zgodne z polityką Rady UE" - podała "Rz".
"EDP będzie podejmować wszelkie działania prawne, aby przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego porządku prawnego, który może wesprzeć bardzo potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii w tych krajach i w UE" - czytamy w komunikacie firmy, cytowanym przez dziennik.
Morawiecki: te firmy próbują doprowadzić do wzrostu cen
O te informacje podczas konferencji prasowej we wtorek był pytany premier Mateusz Morawiecki. - Po zainstalowaniu odnawialnych źródeł energii marginalne, czyli krańcowe koszty wytwarzania energii, są już bardzo niskie. Jeżeli następnie ceny energii na giełdzie są bardzo wysokie, to korzyść takiego inwestora jest gigantyczna. To właśnie dlatego cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania nadmiarowych zysków, w ramach tak zwanego windfall tax - mówił.
- Także i my wprowadzamy mechanizmy w charakterze nałożenia daniny na najbogatsze firmy energetyczne. Wśród takich znajdują się także producenci energii elektrycznej z odnawialnych źródeł - powiedział szef polskiego rządu.
Dodał, że "to właśnie dzięki temu, dzięki dobrej sytuacji budżetu, dodatkom i ograniczeniu kosztów po stronie firm energetycznych, byliśmy w stanie zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na pewnym poziomie (...) i dla małych oraz średnich przedsiębiorstw".
Mateusz Morawiecki stwierdził, że "te firmy, które próbują skarżyć państwo polskie, próbują jednocześnie doprowadzić do wzrostu cen energii". - Na to nie pozwolimy. Będziemy oczywiście prowadzić we wszelkich możliwych obszarach spór prawny. Nie sądzę jednak, aby te firmy wygrały. Odbyłoby się to gigantycznym kosztem społecznym - ocenił szef rządu.
Podatek od marż
Jak zwróciła uwagę "Rz", podatek od marż wytwórców energii elektrycznej, w tym także firm z branży OZE, to podstawowy instrument systemu rekompensat mrożenia cen energii na 2023 r. Środki te mają służyć pokryciu różnicy między ceną ustawową (przyjętej w ustawie o mrożeniu cen energii) a rynkową i taryfami URE dla odbiorców indywidualnych.
EDPR obecne jest w Polsce od 2008 r. Park wytwórczy OZE to obecnie blisko 700 MW. Chodzi o zarówno farmy wiatrowe, jak i projekty fotowoltaiczne.
Źródło: TVN24 Biznes, "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock