Prosty powrót do składki zdrowotnej dla przedsiębiorców sprzed Polskiego Ładu jest niemożliwy - przekazał wiceminister finansów Jarosław Neneman. W trakcie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego Neneman dodał, że na razie MF nie ma gotowych żadnych dużych propozycji zmian w podatkach, ale sposobność do tego może pojawić się przy okazji prac nad Aktualizacją Programu Konwergencji.
- Składka zdrowotna - prosty powrót do zasad, które były kiedyś, przed Polskim Ładem, jest niemożliwy. Sporo rzeczy się zmieniło w międzyczasie. Zmieniła się konstrukcja systemu. (...) Do tego się nie wróci. Koszt w warunkach dzisiejszych powrotu do systemu poprzedniego, jeden do jednego, to 92 miliardy złotych. Wiadomo, że to jest koszt abstrakcyjny - powiedział Neneman.
Wiceminister o zmianach w składce zdrowotnej
- Gdybyśmy wrócili do tych zasad składki zdrowotnej, które były przed Polskim Ładem, ale bez odliczenia, to jest koszt niecałe 9 miliardów, ale redystrybucyjne konsekwencje są takie, że siedem pierwszych decyli trochę traci, (...) natomiast 10. decyl zyskuje ponad 9 miliardów. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest nierozsądne - dodał.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w czwartek, że według wstępnych uzgodnień z ministrem finansów, w następnym tygodniu zostanie przedstawiony ostateczny efekt prac tych dwóch resortów w sprawie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Przed Polskim Ładem przedsiębiorcy płacili składkę ryczałtową w wysokości 9 proc. od minimum 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w większości odliczaną od podatku. Po zmianach JDG (jednoosobowe działalności gospodarcze) wybierające skalę, płacą 9 proc. składki od dochodu, liniowcy - 4,9 proc. od dochodu, a ryczałtowcy - w zależności od przychodu - od 419,46 zł miesięcznie do 1258,39 zł.
Neneman o zmianach w podatkach
- Na razie nie mamy żadnych gotowych dużych propozycji zmian. 100 dni musi minąć, muszą się bardziej zaawansowane prace zacząć nad Programem Konwergencji i założeniami makro do budżetu na przyszły rok. I to być może będzie okazja, żeby więcej o podatkach mówić - powiedział Neneman.
Rząd opracowuje Aktualizację Programu Konwergencji do końca kwietnia każdego roku.
Składka zdrowotna a 100 konkretów
4 marca na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Jan Grabiec zapytany został o słowa liderów Trzeciej Drogi Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, według których zmiana zasad poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "być albo nie być" ich formacji w koalicji rządowej. Grabiec zapytany został m.in., czy te słowa oznaczają, że "coś w koalicji trzeszczy".
Czytaj także: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Szymon Hołownia: to nasze być albo nie być w koalicji >>>
- Mam nadzieję, że w najbliższych dniach, tygodniach poznamy już stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w tej sprawie. Wiem, że toczą się intensywne rozmowy w tej sprawie między Ministrem Finansów a Ministerstwem Zdrowia - powiedział Grabiec.
Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad.
Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu Donalda Tuska. Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej.
W dokumencie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów", ogłoszonym przez Koalicję Obywatelską przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, zapisano: "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock