W ciągu pierwszych dwóch dni od uruchomienia programu wakacji kredytowych skorzystało z nich ponad 500 tysięcy kredytobiorców - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył szef rządu, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.
- W ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tys. rodzin, ponad 500 tys. kredytobiorców - powiedział Morawiecki. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) jest blisko 3,5 mln osób posiadających kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w złotym.
Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.
- Wszelkie próby ograniczenia tego instrumentu będą karane (...). Wszelkie praktyki typu uciążliwe procedury biurokratyczne, straszenie obniżoną zdolnością kredytową są niewłaściwe, nie na miejscu. Nakazałem naszym regulatorom rynku finansowego i UOKiK, aby mieli szczególne baczenie na takie praktyki - mówił premier.
Jak mówił szef rządu, "polski sektor bankowy jest silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty, rentowności, i nie ma zagrożenia dla tego sektora". - Jestem o tym przekonany - stwierdził. Dodał, że jeszcze w tym roku banki będą miały wysokie zyski.
Wniosek o zawieszenie spłat kredytów hipotecznych można składać od piątku.
Wakacje kredytowe - na czym polegają?
Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.
Wakacje kredytowe przysługują kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Szacunki banków
Z danych zebranych przez PAP wynikało, że giełdowe banki szacowały, że średnio ok. 67 proc. ich klientów posiadających kredyt hipoteczny zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych. Według banków odsetek klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat wynieść może od 50 proc. do 90 proc. Łączny koszt dla dziewięciu banków szacowany był łącznie od 12 do 12,9 mld zł.
Rezerwy na wakacje kredytowe obciążą wyniki banków za III kwartał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM, Twitter