Wpis referendarza sądowego w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji TVP, nie powoduje skutków w postaci zmiany statusu spółki i jej władz - poinformował w mediach społecznościowych resort kultury i dziedzictwa narodowego. Zapowiedziano złożenie przez TVP skargi na czynność referendarza sądowego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w poniedziałek w mediach społecznościowych zamieściło informację szefa tego resortu Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie władz Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji.
Z podobną reakcją spotkała się decyzja dotycząca likwidacji Polskiego Radia. Minister kultury napisał na Platformie X, że "11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych a jeden sąd w Warszawie odmówił". "Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Piebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni" - ocenił.
Likwidacja TVP bez wpisu do KRS
"Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 r.) wpis referendarza sądowego Tomasza Kosuba w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji TVP, nie powoduje skutków w postaci zmiany statusu Spółki i jej władz. Telewizja Polska S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA), likwidatorem Spółki jest Pan Daniel Gorgosz, powołany tą samą uchwałą WZA" - czytamy w komunikacie.
W ocenie ministerstwa "jedynie potencjalny prawomocny wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Spółki oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełni swoją funkcję". "To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji (w składzie: Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska)" - dodano.
Według MKiDN "wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny – nie tworzy prawa lub statusu organów, ma jedynie walor informacyjny". "Po złożeniu przez TVP S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego dzisiejsza odmowa wpisu traci wszelką moc do czasu rozpoznania przez sąd skargi" - wskazano.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wyraził przekonanie, że "spór prawny zakończy się pomyślnie, potwierdzając stanowisko większości sądów rejestrowych w Polsce, które wydały już liczne korzystne postanowienia z których wynika, że postawienie spółek realizujących misję mediów publicznych w stan likwidacji jest w pełni zgodne z prawem".
Trwają audyty
Podkreślono przy tym, że ministerstwo "dokłada wszelkich starań, aby przywrócić Polkom i Polakom pluralistyczną, rzetelną telewizję publiczną na najwyższym poziomie".
Jak przypomniano, weto prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej "było bezpośrednią przyczyna postawienia spółkę w stan likwidacji". "Obecne władze spółki (likwidator i rada nadzorcza) zapewniają bieżące funkcjonowanie spółki. Jednocześnie przeprowadzane są liczne analizy i audyty, które mają zbadać sytuację w latach 2016-2023" - poinformował resort.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: OleksSH/Shutterstock