Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował Polską Agencję Prasową, że tak zwana trzynasta emerytura do środy trafiła do 8 milionów 424 tysięcy 155 uprawnionym na kwotę 10 476 156 752,65 złotych. Prawo do dodatkowego świadczenia ma łącznie 9,8 miliona osób.
Prezes Zakładu Gertruda Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku. - "Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która obowiązujące od 1 marca. Otrzymają ją osoby, które do 31 marca 2021 r. mają ustalone m.in. prawo do emerytury lub renty - wyjaśniła.
Kto otrzyma świadczenie?
Przypomniała też, że od 13. emerytury nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
- "Trzynastkę" otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych - wyliczyła Uścińska.
Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że "poczucie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa finansowego, to kwestia bardzo ważna dla praktycznie wszystkich i seniorzy nie są tu wyjątkiem".
- Trzynasta emerytura – po raz pierwszy wypłacona w 2019 r., a od 2020 r. gwarantowana ustawą – ma być takim pewnym i realnym wsparciem dla domowych budżetów emerytów i rencistów - zaznaczyła. I zauważyła, że wypłatom nie zagroziła nawet trwająca już od przeszło roku pandemia.
"Nie ma powodu do obaw"
Maląg wskazała również, że w tym roku świadczenie trafi do 9,8 mln osób. - Wypłaty trwają od początku kwietnia, realizowane są sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Nie ma powodu do obaw, świadczenie już trafiło albo wkrótce trafi do wszystkich uprawnionych - dodała.
"Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock