Kiedy wypłata trzynastej emerytury? Ile wyniesie świadczenie? Wyjaśniamy

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier o waloryzacji emerytur
Premier o waloryzacji emeryturTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier o waloryzacji emerytur

Trzynasta emerytura 2022 coraz bliżej. Świadczenia wyniosą 1338,44 złotego brutto, na rękę będzie to 1217,98 złotego. Pieniądze mają zostać wypłacone wraz ze emeryturami i rentami przysługującymi za kwiecień.

Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury. Tak zwana trzynastka po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku, a od 2020 roku jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Tak zwaną trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Czternaste emerytury

Zgodnie z zapowiedziami rządzących w 2022 roku zostaną wypłacone również czternaste emerytury. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że tegoroczna "wypłata czternastej emerytury będzie przebiegać na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku".

Tak zwana czternastka w 2021 roku przysługiwała osobom, które na dzień 31 października ubiegłego roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto (minimalna emerytura), otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosiła 3000 zł, wówczas czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie były dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zdecydowana większość, bo ok. 8 mln osób, otrzymała zeszłoroczną czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę". Świadczenia nie otrzymało 400 tys. osób.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości