Senacka komisja za odrzuceniem ustawy w sprawie finansowania trzynastej emerytury

Z kraju

Iwona Hartwich (KO) o finansowaniu trzynastej emerytury z funduszu dla niepełnosprawnychtvn24
wideo 2/3

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za odrzuceniem ustawy o finansowaniu tak zwanych trzynastych emerytur z obecnego funduszu dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy zostały przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 5 senatorów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON), powołany po trwającym 40 dni proteście w Sejmie, zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów.

Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Trzynaste emerytury z funduszu

O odrzucenie przyjętej przez Sejm ustawy wnioskował wiceprzewodniczący komisji senator Leszek Czarnobaj (KO). Argumentował to między innymi wątpliwościami związanymi z przewidzianymi w ustawie przepływami finansowymi.

Zgodnie z nowelizacją pieniądze na refundację tak zwanych trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Sprawiedliwości. Jak wynika z ustawy, Fundusz Solidarnościowy przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Wątpliwości opozycji dotyczą jednak także przekazywania na dodatkowe świadczenia dla emerytów środków z funduszu dla niepełnosprawnych. Poseł Tadeusz Cymański (PiS) apelował we wtorek o szukanie porozumienia i wskazywał na możliwość na przykład przyjęcia poprawki, która by gwarantowała, że wszystkie środki pochodzące z tak zwanej daniny solidarnościowej od najbogatszych były przeznaczane na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Taka poprawka zgłoszona przez Senat przy zrozumieniu rządu byłaby na pewno jakimś poprawieniem tej sytuacji - powiedział.

Wcześniej we wtorek podzieleni w sprawie ustawy byli członkowie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Ostatecznie podczas głosowania nad ustawą z poprawkami był remis - dwóch senatorów opowiedziało się za, dwóch było przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu.

Fundusz dla niepełnosprawnych

Obecnie źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 procent podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Ponadto środki mają pochodzić z nowego podatku, daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 procent od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).

Ministerstwo Finansów szacowało wcześniej, że danina obejmie około 21 tysięcy osób. Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 roku od dochodów uzyskanych w 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock