Terminal LNG przyjął drugą dostawę gazu. Posłuży do rozruchu gazoportu

Metanowiec dostarczył 210 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego
Kontakt 24Metanowiec dostarczył 210 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego

Metanowiec "Al Nuaman" z drugim transportem skroplonego gazu ziemnego wpłynął w poniedziałek do gazoportu w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka o długości ponad 315 m ma w swoich ładowniach gaz przeznaczony do technicznego rozruchu gazoportu. Zdjęcie i filmy z wpłynięcia statku do gazoportu dostaliśmy na Kontakt 24.

Po raz pierwszy metanowiec wpłynął do świnoujskiego gazoportu 11 grudnia ub. roku. Wówczas rozładunek statku trwał osiem dni.

Gaz do rozruchu

Dzisiaj statek dostarczył 210 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego, co odpowiada około 130 mln m sześc. gazu w stanie naturalnym. Gaz będzie wykorzystany w celu dalszego rozruchu instalacji. Rozładunek statku będzie trwał trzy dni - poinformował w komunikacie operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. Tak samo jak podczas pierwszej dostawy, dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Gaz po regazyfikacji, czyli podgrzaniu, po którym z postaci skroplonej gaz wróci do stanu lotnego, zostanie przesłany do krajowego systemu przesyłowego, a następnie trafi do odbiorców w naszym kraju. 7 stycznia 2016 r. rozpoczęto testy systemu regazyfikacji oraz wysyłki gazu ziemnego, pochodzącego z pierwszej dostawy, z terminalu LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego. Ilości odbieranego gazu są zgodne z harmonogramem przekazanym przez generalnego wykonawcę terminalu LNG. Od 8 stycznia 2016 r., równolegle z wysyłką gazu do sieci, rozpoczął się etap regulacji i testowania poszczególnych ustawień terminalu LNG, w tym optymalizacja oraz stabilizacja procesu regazyfikacji.

Metanowiec znów w Świnoujściu
Metanowiec znów w ŚwinoujściuKontakt 24

Komercyjne dostawy w drugiej połowie roku

Po zakończeniu wszystkich prób eksploatacyjnych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie oraz komisyjnym odebraniu terminalu LNG od generalnego wykonawcy - infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie dostaw komercyjnych. Terminal LNG jest elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa mocy do 7,5 mld m sześc. Według zapowiedzi władz spółki w drugiej połowie 2016 r. rozpoczną się komercyjne dostawy surowca do Świnoujścia.

Więcej zdjęć z wpłynięcia metanowca do Świnoujścia zobaczysz na stronie Kontakt 24.

Autor: tol / Źródło: PAP, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Palmer62

Pozostałe wiadomości