Organizacja pracy nauczycieli w szkołach. Raport NIK

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NIK o organizacji pracy nauczycieli
Prezes NIK o organizacji pracy nauczycieliNIK
wideo 2/7
Prezes NIK o organizacji pracy nauczycieliNIK

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o organizacji pracy nauczycieli w szkołach publicznych. Wśród nieprawidłowości wymieniono przydzielanie nadgodzin w wymiarze przekraczającym maksymalny limit oraz niepełne lub niewłaściwe wyposażanie stanowisk pracy. Ponadto z badania przeprowadzonego przez NIK wynika, że blisko jeden na czterech nauczycieli pracuje w więcej niż jednej szkole.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Kontrola objęła lata 2018-2021 i zakończyła się 26 marca tego roku. Jednostkami kontrolowanymi były Ministerstwo Edukacji Narodowego oraz 20 szkół publicznych. Kolejnych 86 szkół kontrolowali, na zlecenie NIK, kuratorzy oświaty.

W badaniu kwestionariuszowym wzięło udział ponad 5 tys. dyrektorów szkół oraz niemal 25,5 tys. nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nauczyciel - praca

Z badania kwestionariuszowego NIK wynika, że niemal połowa dyrektorów szkół deklarowała problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników w roku szkolnym 2018-2019 i 2020-2021. "Najtrudniej było pozyskać nauczycieli fizyki (33 proc.) i matematyki (32 proc.), nauczycieli chemii (24 proc.), języka angielskiego (20 proc.) i informatyki (18 proc.). Najczęściej dyrektorzy szkół rozwiązywali ten problem we własnym zakresie, przydzielając innym nauczycielom nadgodziny lub publikując ogłoszenia" - czytamy.

NIK

Z danych w Systemie Informacji Oświatowej wynika, że nadgodziny przydzielano w badanym okresie ponad 73 proc. nauczycieli. Z kolei 11 proc. pracowało w więcej niż jednej szkole. W badaniu kwestionariuszowym NIK ten wskaźnik był jeszcze wyższy i wyniósł 24 proc., co oznacza, że blisko jeden na czterech nauczycieli pracował w więcej niż jednej szkole.

Ostatecznie kontrola Najwyższej Izby Kontroli pokazała jednak, że poza jednym przypadkiem poziom zatrudnienia nauczycieli, z uwzględnieniem możliwości przydziału im nadgodzin, był w badanym okresie wystarczający do realizowania zadań statutowych szkół.

Nauczyciel - czas pracy

Izba zwróciła uwagę, że specyficzny czas pracy nauczycieli od lat budzi kontrowersje. Jak wyjaśniono, w przypadku pracujących na pełnym etacie nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z 40 godzin tygodniowo tylko 18 jest w pełni ewidencjonowanych, to tak zwane pensum. Pensum to określona liczba godzin zajęć dydaktycznych, do której zobowiązany jest pracownik szkoły. Przepisy nie określają natomiast, w jaki sposób mają być realizowane godziny pracy poza pensum.

Z badania kwestionariuszowego Izby wynika, że najwięcej czasu z pozostałych 22 godzin, zdecydowana większość nauczycieli przeznacza na przygotowanie do zajęć (82 proc.), a także sprawdzanie prac uczniów (68 proc.) i prowadzenie dokumentacji szkolnej (32 proc.).

W badaniu kwestionariuszowym NIK, w którym wzięło udział ponad 25 tys. nauczycieli, 10 proc. deklarowało pracę w wymiarze dokładnie 18 godzin tygodniowo, a 12 proc. poniżej pensum.

NIK

Izba przypomniała, że zgodnie z Kartą Nauczyciela, nadgodziny można przydzielać tylko w szczególnych przypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu. Nie więcej niż 9 godzin za zgodą nauczyciela. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że powyższe dopuszczalne progi przekroczono w czterech na 20 kontrolowanych szkół.

Zwrócono uwagę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w niewielkim stopniu współpracowało z Państwową Inspekcją Pracy w kwestii przestrzegania 40-godzinnego tygodnia pracy nauczycieli. "W ministerstwie nie analizowano również wyników przeprowadzanych przez PIP kontroli poświęconych temu problemowi" - wskazała Izba.

Tymczasem - jak podkreślono - nadmierne obciążenie nauczycieli pracą może niekorzystnie wpływać na jakość procesu kształcenia. Dlatego, w ocenie NIK-u, "współpraca ministra edukacji z innymi organami uprawnionymi do kontroli i nadzoru pracy nauczycieli jest konieczna".

Dodatkowe lekcje

W okresie objętym kontrolą w 12 na 20 kontrolowanych szkół liczba zrealizowanych obowiązkowych zajęć edukacyjnych była niższa niż zaplanowana w ramowych planach nauczania. Wśród przyczyn takiej sytuacji wymieniano m.in. ogólnopolski strajk nauczycieli, który miał miejsce w kwietniu 2019 roku, pandemię COVID-19 oraz szkolne wycieczki. Z drugiej strony - jak czytamy - mimo mniejszej liczby zajęć jedynie w dwóch szkołach objętych kontrolą NIK nauczyciele nie zrealizowali podstawy programowej - z matematyki, fizyki i chemii.

Najwyższa Izba Kontroli podała, że w roku szkolnym 2020-2021 tygodniowa liczba zajęć pozalekcyjnych organizowanych w celu rozwijania zainteresowań uczniów była niższa niż w 2018-2019 w aż połowie badanych szkół lub nie było ich wcale.

"W czterech placówkach zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej albo organizowano w niewłaściwy sposób albo nie zapewniono ich wszystkim uczniom, którzy mieli takie wskazania w opiniach czy orzeczeniach poradni psychologiczno-pedagogicznych" - alarmuje Izba.

Ponadto kontrola ujawniła duże zróżnicowanie w organizowaniu i finansowaniu zajęć pozalekcyjnych. Ponad połowa, bo 56 proc. badanych nauczycieli deklarowała, że w okresie objętym kontrolą nie dostała wynagrodzenia za prowadzenie kół zainteresowań, a 34 proc. za zajęcie psychologiczno-pedagogiczne.

Szkoły w Polsce - wyposażenie

Z kontroli wynika, że w 15 szkołach kontrolowanych przez NIK nauczyciele nie mieli stałego dostępu do pracowni przedmiotowych lub pracowni takich nie zorganizowano. W efekcie lekcje z poszczególnych przedmiotów nie zawsze odbywały się w specjalnie do tego przeznaczonych i wyposażonych salach.

Dyrektorzy wyjaśniali to trudnymi warunkami lokalowymi, zwłaszcza po wydłużeniu nauki w szkole podstawowej z sześciu do ośmiu lat oraz rozpoczęciu nauki w szkołach ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych przez tzw. podwójny rocznik.

Skutkiem zbyt małej w stosunku do potrzeb liczby sal było organizowanie nauki na zmiany i przekształcanie pomieszczeń w piwnicach czy korytarzy na tymczasowe sale lekcyjne, z czego wynikało również ich uboższe wyposażenie.

Jednocześnie podkreślono, że 38 proc. nauczycieli uznało, że w ich szkołach nie ma braków w wyposażeniu.

NIK - wnioski

NIK opublikowała wnioski po kontroli. Część z nich skierowano do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Izba zaapelowała o sfinalizowanie prac nad aktualizacją przyjętych rozwiązań w zakresie standardów organizacyjnych i statusu socjoekonomicznego nauczyciela (np. w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty) we współpracy z interesariuszami środowiska oświatowego.

Zaproponowano również o podjęcie działań legislacyjnych w celu określenia, ze względu na dobro procesu dydaktyczno-wychowawczego, sposobu organizacji zajęć pozalekcyjnych, w szczególności rozwijających zainteresowania ucznia, w tym w zakresie przysługującego za nie nauczycielom wynagrodzenia.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W niemieckich sklepach niektóre produkty stoją na półkach do góry nogami. "To nie przypadek ani bałagan, a nowy trend" - wyjaśnia dziennik "Frankfurter Rundschau". Dodaje, że chodzi o promocję europejskich towarów zamiast tych pochodzących z USA.

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Źródło:
"Frankfurter Rundschau", "Berliner Kurier"

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Źródło:
PAP

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Kumulację rozbił gracz ze Szwecji, do którego trafi prawie 116 milionów euro. W Polsce padły dwie wysokie wygrane drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 25 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Reykjavik, Malaga, Genua, Saloniki i Dortmund - to niektóre nowe kierunki w letnim rozkładzie lotów ze stołecznego Lotniska Chopina, który zacznie obowiązywać w niedzielę. W tym sezonie pasażerowie będą mieli do wyboru 132 trasy - powiadomił port lotniczy.

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Źródło:
PAP

Wycofano z obrotu produkt "Zaśnik" - podał Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Towar sprzedawano jako produkt leczniczy, choć nie było na to odpowiedniego pozwolenia.

Preparat na sen wycofany z obrotu

Preparat na sen wycofany z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump rozważa wprowadzenie 2 kwietnia natychmiastowych, tymczasowych ceł - czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika "Financial Times". Według brytyjskiego dziennika Trump może skorzystać z rzadko wykorzystywanego prawa, które umożliwi mu nałożenie taryf sięgających 50 procent.

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Źródło:
PAP

Turcja walczy z kryzysem finansowym. Ankara próbuje poprawić sytuację i podejmuje "nadzwyczajne działania" - informuje portal Politico.

Trwa walka z kryzysem. "Nadzwyczajne działania" władz

Trwa walka z kryzysem. "Nadzwyczajne działania" władz

Źródło:
Politico

Polska powołuje Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa w KPO - poinformowała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Na cele obronne w ramach KPO ma trafić 30 miliardów złotych.

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Źródło:
PAP

Ustawa o przekazaniu ponad 60 miliardów złotych na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazała Kancelaria Prezydenta RP. Wymagana jest jeszcze zgoda Brukseli.

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Jest zielone światło od prezydenta

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Jest zielone światło od prezydenta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rafał Brzoska, inicjator zespołu do spraw deregulacji i inicjatywy "SprawdzaMY", podczas spotkania z dziennikarzami argumentował, że cyfryzacja procesu umawiania wizyt poprzez aplikację mObywatel mogłaby zmniejszyć liczbę nieodbytych wizyt oraz skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.

Tak można skrócić kolejki do lekarzy. "Proste rzeczy, na które nikt nie wpadł"

Tak można skrócić kolejki do lekarzy. "Proste rzeczy, na które nikt nie wpadł"

Źródło:
PAP

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail wzywającymi do uregulowania płatności za przejazd w systemie e-TOLL - alarmuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i NASK. To próba wyłudzenia danych o rachunkach bankowych użytkowników.

Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod drogowy system i rozsyłają maile

Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod drogowy system i rozsyłają maile

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Źródło:
Reuters

Irańska waluta spadła poniżej psychologicznej granicy - jeden dolar kosztował milion rialów - wskazał Reuters. Dodał, że rynek nie widzi szans na zniesienie sankcji nałożonych w ramach kampanii "maksymalnej presji" prezydenta USA Donalda Trumpa.

Psychologiczna granica przebita. Skutki "maksymalnej presji"

Psychologiczna granica przebita. Skutki "maksymalnej presji"

Źródło:
Reuters

Gdy w jednej z kluczowych niemieckich branż, jaką jest przemysł motoryzacyjny, trwają zwolnienia, przedstawiciele innej desperacko szukają ludzi do pracy - zwraca uwagę Deutsche Welle. Mowa o zbrojeniówce, w którą w nadchodzących latach mają być wpompowane dziesiątki miliardów euro rocznie.

Potężne kwoty, setki tysięcy miejsc pracy

Potężne kwoty, setki tysięcy miejsc pracy

Źródło:
DW

Polska prezydencja we wtorek nad ranem porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w dyrektywie o prawie jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 roku zostanie wprowadzone w Unii Europejskiej elektroniczne prawo jazdy, które będzie ważne przez 15 lat.

Ważna zmiana w sprawie prawa jazdy. Jest porozumienie

Ważna zmiana w sprawie prawa jazdy. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Tylko w lutym czterdzieści dwie firmy zadeklarowały zwolnienie dwóch tysięcy pracowników - podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie o rynku pracy. Choć liczba planowanych cięć jest niższa niż przed rokiem, to wciąż wiele branż zamierza przeprowadzić redukcje.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Tylko w jednym miesiącu ogłosiło je kilkadziesiąt firm

Zwolnienia grupowe w Polsce. Tylko w jednym miesiącu ogłosiło je kilkadziesiąt firm

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Źródło:
tvn24.pl

W lutym liczba rejestracji nowych aut Tesli w Europie wyniosła niecałe 17 tysięcy wobec 28 tysięcy przed rokiem - informuje Reuters. To oznacza spadek o 40 procent. Wszystko w sytuacji, gdy rośnie ogólna liczba rejestrowanych pojazdów elektrycznych na naszym kontynencie.

Tąpnięcie w sprzedaży Tesli

Tąpnięcie w sprzedaży Tesli

Źródło:
Reuters

Han Jong-Hee, współprezes Samsung Electronics, zmarł we wtorek rano z powodu zatrzymania akcji serca. Informację tę potwierdził rzecznik prasowy południowokoreańskiej firmy. Han Jong-Hee miał 63 lata.

Nie żyje współprezes Samsunga

Nie żyje współprezes Samsunga

Źródło:
CNN

Donald Trump określił 2 kwietnia "dniem wyzwolenia" USA, jednocześnie stwierdził, że może wyłączyć "wiele krajów" spod zapowiadanych "ceł wzajemnych", które mają zacząć obowiązywać w tym terminie. Zapowiedział także wprowadzenie kolejnych taryf, między innymi na zagraniczne auta i półprzewodniki.

Trump: to dzień wyzwolenia dla USA

Trump: to dzień wyzwolenia dla USA

Źródło:
PAP

Rodzina Soares dos Santos, będąca większościowym udziałowcem Jeronimo Martins, otrzymała rekordową dywidendę w wysokości ponad 200 milionów euro. Była to największa kwota spośród najbogatszych portugalskich rodzin inwestujących na tamtejszej giełdzie. W dużej mierze przyczyniły się do tego wyniki sieci Biedronka.

Rekordowy zarobek dzięki Biedronce. Potężna kwota

Rekordowy zarobek dzięki Biedronce. Potężna kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba podróżnych przybywających do USA ma spaść o ponad pięć procent, a ich wydatki podczas pobytu zmniejszą się o prawie 11 procent - podała agencja AFP. Eksperci uważają, że turystów ma zniechęcać do przyjazdu polaryzująca polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.

Efekt Trumpa. Turyści się odwracają

Efekt Trumpa. Turyści się odwracają

Źródło:
PAP, "Fortune"