Szałamacha: Fitch skupia się na gospodarce, nie na polityce

Z kraju

Paweł Szałamacha o ocenie agencji Fitch

Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy, utrzymanie ratingu dla Polski przez agencję Fitch to dowód "solidnej analizy dobrych danych gospodarczych, bez uwzględniania sytuacji politycznej". Minister dodał, że resort konsekwentnie realizuje obietnice wyborcze.

W piątek agencja Fitch podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej dla Polski. Nie zmieniła również perspektywy ratingu - nadal jest ona stabilna. To dobra wiadomość dla Ministerstwa Finansów.

Agencja Fitch jako ostatnia spośród "wielkiej trójki", obok S&P Global Ratings i Moody's, ogłosiła rating dla Polski. Jak podkreślał Paweł Szałamacha, minister finansów, utrzymanie dotychczasowej oceny to efekt analizy aktualnych danych gospodarczych oraz prac rządu dotyczących wykonania budżetu.

- Za parę dni przekażemy dane za pełne sześć miesięcy bieżącego roku, te dane są dobre. Notujemy przyzwoite tempo wzrostu dochodów podatkowych i niższe zaawansowanie wykonania deficytu - powiedział minister Szałamacha na konferencji prasowej.

Rating gospodarczy

Zdaniem Szałamachy, metodologia badań agencji Fitch jest "solidniejsza" niż w przypadku S&P, ponieważ, Fitch zwraca większą uwagę na dane gospodarcze niż na sytuację polityczną. W styczniu S&P obniżyła zarówno perspektywę, jak i rating dla Polski, uzasadniając decyzję zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Minister dodał, że uwaga skupiona na sędziach TK i decyzjach politycznych zmniejsza się, co ma przełożenie na pozytywny wizerunek naszego kraju również w ocenach agencji ratingowych.

- Ocena Fitch potwierdza zasadność tego, co realizujemy w Ministerstwie Finansów od samego początku, czyli zharmonizowania realizacji naszych obietnic wyborczych z odbudową dochodów własnych państwa, które pozwolą realizować te zamierzenia - mówił Szałamacha. Wspomniał, że w najbliższym czasie rząd zajmie się zmianami w ustawie hazardowej i zacznie obowiązywać pakiet paliwowy, co ma zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

Minister nie wykluczył wprowadzenia zmian legislacyjnych mających na celu uszczelnienie płacenia podatku handlowego.

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis