Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym. W marcu resort chce przeprowadzić konsultacje społeczne na temat ustawy - poinformowała wiceszefowa resortu klimatu Anita Sowińska. Nowe przepisy zakładają, że 50 groszy kaucji zostanie doliczone do plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra. Kaucja ma być zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu.
System ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 roku. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
- Przygotowujemy się do korekcji tych przepisów - powiedziała we wtorek wiceministra klimatu Anita Sowińska.
Sowińska: zbieramy w tej chwili uwagi
- Zbieramy w tej chwili wszystkie uwagi od interesariuszy i ze strony przedsiębiorców, producentów wprowadzających opakowania, jak i sklepów oraz organizacji społecznych i recyklerów również. W marcu planujemy rundę konsultacji społecznych - dodała.
Poinformowała, że uwagi, które otrzymuje ministerstwo w tej sprawie, są podobne.
- Analizując ustawę, już w pierwszych miesiącach zobaczyliśmy pewne ryzyka związane z tą ustawą i widzimy (…) pole do poprawy - powiedziała.
- Nie chciałabym, żeby było oczekiwanie, że ten system kaucyjny będzie opóźniany w nieskończoność. (…) Ta ustawa (…) od stycznia (…) może zadziałać w 80 procentach, ale nie możemy uciekać od odpowiedzialności, bo to będzie miało konsekwencje inne, będzie miało konsekwencje chociażby w poziomach recyklingu - dodała.
Przepisy wejdą w życie później?
Zapytana przez PAP Biznes o okres przejściowy lub opóźnienie wdrożenia ustawy, odpowiedziała: "Na dzisiaj nie planujemy opóźnienia (wprowadzenia - przyp. red.) systemu, co nie znaczy, że może jakieś małe opóźnienie będzie".
- Jesteśmy w trudnej sytuacji, ale nie sądzę, żeby to był rok, bo raczej na pewno tak nie będzie, dlatego chcę zmobilizować też przedsiębiorców do tego, żeby naprawdę zrobili wszystko, żeby ten system wdrożyć - dodała wiceministra klimatu.
Pod koniec stycznia Polska Federacja Producentów Żywności i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie sugerowały, aby przesunąć wejście ustawy w życie o rok, na 1 stycznia 2026 r.
Sowińska dodała, że aktualnie MKiŚ zbiera uwagi oraz wszystkie za i przeciw różnych postulatów zmiany ustawy. Wskazała, że zakres uwag jest różnorodny.
- Niektóre dotyczą na przykład obowiązków samych operatorów (…), niektóre dotyczą m.in. VAT-u od kaucji, oraz są takie, które dotyczą przyszłości systemu kaucyjnego - np. to, że operator powinien zobowiązać się w przyszłości do tego, żeby wprowadzał także butelkę standardową. Tego w tej ustawie nie ma, natomiast my musimy tak zaprojektować ten system, żeby on spełniał też cele środowiskowe - powiedziała.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock