"To polska racja stanu". Jest porozumienie w sprawie budowy tunelu

"To polska racja stanu". Jest porozumienie w sprawie budowy tunelu
"To polska racja stanu". Jest porozumienie w sprawie budowy tunelu
tvn24
"To polska racja stanu". Jest porozumienie w sprawie budowy tunelutvn24

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma dziś rozpisać pierwszy etap przetargu na budowę tunelu pod Świną, który ma połączyć Świnoujście stałą przeprawą z resztą kraju. Inwestycja ma kosztować 920 milionów złotych, a jej budowa może zakończyć się do końca 2021 roku.

W czwartek w Świnoujściu podpisano aneks do porozumienia z 2007 roku w sprawie budowy tunelu drogowego między wyspami Wolin i Uznam. W obecności mediów dokument podpisali generalny dyrektor GDDKiA Jacek Bojarowicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Podpisanie aneksu pozwoli w piątek rozpisać pierwszy etap przetargu na realizację przedsięwzięcia - Budowa stałego połączenia drogowego między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu - zapowiedział Adamczyk.

Porozumienie już było

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, to tutaj mieszka 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Funkcjonują w nim dwie przeprawy promowe. Porozumienie sprzed 9 lat zakładało, że tunel powstanie ze środków unijnych zakończonej perspektywy na lata 2007-2013. Jak wyjaśniali sygnatariusze aneksu, zapis o finansowaniu projektu z kolejnej perspektywy to podstawowa zmiana w porozumieniu. Według aneksu budowa na być finansowana w 85 proc. ze środków unijnych. 15 proc. kosztów inwestycji ma ponieść miasto.

Czas budowy

Jak podkreślił Żmurkiewicz, inwestycja, która powinna rozpocząć się w 2017 roku i ma szanse zakończyć się w 2021 roku, jest bardzo ważna zarówno dla mieszkańców miasta, regionu, jak i reszty kraju. Jak powiedział dziennikarzom prezydent Świnoujścia, przetarg na projekt i jego wykonanie ogłosi GDDKiA, zaś miasto do końca kwietnia złoży wniosek o środki z UE. - Aplikujemy o kwotę około 920 mln zł z dofinansowaniem na poziomie 85 proc. Pozostałą kwotę deklarujemy przeznaczyć z budżetu miasta, przy założeniu, że w przyszłym roku i kolejnych otrzymamy podatek z gazoportu, który może nawet sięgać ok. 40 mln zł rocznie - poinformował prezydent. Przetarg ma szanse być rozstrzygnięty w tym roku, cztery lata może potrwać realizacja projektu - zaznaczył. Dodał, że miasto chciałoby nałożyć niewielka opłatę dla mieszkańców na poziomie ceny biletu autobusowego i nieco wyższą dla przyjezdnych za korzystanie z tunelu. Musimy mieć pieniądze na utrzymanie tunelu szacowane na ok. 6-7 mln rocznie - tłumaczył. Zapewnił, że nadal będzie działać przeprawa promowa w centrum miasta.

Dokumentacja gotowa

Adamczyk podkreślił, że inwestycja będzie mieć nie tylko znaczenie gospodarcze, ale też społeczne i polityczne. Przypomniał, że budowę tunelu deklarował zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i Jarosław Kaczyński, gdy był premierem. - Kontynuujemy to przedsięwzięcie. Szkoda tych ośmiu lat, w których w sprawie praktycznie nic się nie wydarzyło - dodał. Obecny podczas uroczystości podpisania dokumentu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński przypomniał, że budowę tunelu zapowiedziała w swym expose premier Beata Szydło. Dotrzymujemy słowa - zaznaczył. Przypomniał słowa prezydenta Kaczyńskiego, że "silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu". Jak zaznaczył Bojarowicz, dzięki determinacji świnoujskiego samorządu, który porozumienia z 2007 roku "nie wyrzucił do kosza, choć przez 8 lat był to dokument martwy, i zrobił przez ten czas krok do przodu, możemy już ruszyć z przetargiem na budowę stałego połączenia". Miasto w tym czasie przygotowało w niezbędną do starań o środki unijne dokumentację. Budowa tunelu – według władz miasta - to konieczność. W ubiegłym roku w sezonie letnim obłożenie miejsc noclegowych sięgnęło prawie 100 proc., a z przepraw promowych w 2015 r. skorzystało ponad 2 mln samochodów. Prawie czterdziestoletnie promy już niedługo nie będą w stanie obsłużyć wzrastającej liczby pasażerów – przewiduje miasto. W sezonie letnim dziennie z przepraw korzysta nawet ok. 11 tys. samochodów.

Wiele inicjatyw

W minionych dziesięcioleciach wielokrotnie pojawiały się inicjatywy w sprawie połączenia obu brzegów Świny, aby uniezależnić się od wąskiego gardła przeprawy promowej. Krótko przed II wojną światową już Niemcy sporządzili projekt tunelu pod Świną. Pierwsze powojenne inicjatywy budowy stałego połączenia pojawiły się w 1957, ale dopiero w październiku 1973 władze PRL ogłosiły ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji połączenia brzegów Świny – dwa lata później ogłoszono zwycięzcę, projekt tunelu metodą zatapianych elementów. Do budowy jednak nie doszło ze względu na weto czynników wojskowych ZSRR. Po przełomie ustrojowym w 1990 r., władze samorządowe podjęły temat budowy tunelu. W 1992 dwie duńskie firmy sporządziły wstępne studium wykonalności, sfinansowane przez rząd duński. Jednak resort transportu nie podjął tematu. W 1996 samorząd powołał do życia Społeczny Komitet Budowy Tunelu. Wyznaczona została lokalizacja, przeprowadzono badania geologiczne, wszczęto prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. W latach 2005-2007 dzięki wsparciu polityków, inwestycję wpisano do unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, a minister transportu podjął decyzję o ustanowieniu drogi krajowej nr 93, a w budżecie państwa przeznaczono 2 mln zł na sporządzenie studium wykonalności.

Inne drogi

Obecnie miasto posiada ważną decyzje środowiskową oraz obszerną dokumentację studialną, na podstawie której dokonano w 2010 r. rozstrzygnięć co do rodzaju i lokalizacji stałej przeprawy w Świnoujściu. Według projektu całkowita długość trasy wraz z tunelem ma wynieść 3,4 km. Sam tunel ma mieć długość 2,3 km i szerokość 13 m. Ma być posadowiony 12 m pod dnem rzeki. Minister infrastruktury zapoznał się także w czwartek z ideą budowy obwodnicy zachodniej Szczecina i stałego połączenia przez Odrę między miejscowościami Police i Święta. O projekcie rozmawiał w Szczecinie z prezydentem tego miasta Piotrem Krzystkiem. Jak poinformował rzecznik prezydenta Łukasz Kolasa, ministrowi została zaprezentowana koncepcja i wyliczenia szacunkowe dotyczące projektu. - Zakładamy, że pewne dalsze działania w kwestii projektu mają szansę się odbyć; każde takie spotkanie - mamy nadzieję - przybliża nas do realizacji tej inwestycji - dodał. Zachodnia obwodnica Szczecina ma odciążyć ruch samochodów w lewobrzeżnej części miasta i ułatwić dojazd do sąsiednich Polic, gdzie zlokalizowane są zakłady Grupy Azoty Police. Dyskusje o zachodniej obwodnicy toczą się w regionie od lat.

Premier Beata Szydło z wizytą na Pomorzu Zachodnim (04.04.2016):

Beata Szydło opowiada o programie "Gospodarka plus" oraz istocie stoczni szczecińskiej
Beata Szydło opowiada o programie "Gospodarka plus" oraz istocie stoczni szczecińskiej

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Liczba upadłości osiągnie w tym roku rekordowy poziom - wynika z analizy Allianz Trade. Według prognoz ekspertów rok 2024 będzie piątym z rzędu, w którym skala zjawiska wzrośnie.

Rekordowa liczba upadłości firm

Rekordowa liczba upadłości firm

Źródło:
PAP

Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo - poinformowano w komunikacie. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 procent pracowników. Będzie im przysługiwać odprawa pieniężna. - Spółka nie ma innego wyjścia, aby uratować 10 tysięcy pracowników jednym ze sposobów jest niestety przeprowadzenie zwolnień grupowych - mówił dziennikarzom prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka.

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś rozpoczęło się w Brukseli głosowanie w sprawie objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Ważą się również losy sześciu innych krajów Unii Europejskiej. Głosowanie potrwa do piątku.

Rozpoczął się sąd w Brukseli nad polskim budżetem

Rozpoczął się sąd w Brukseli nad polskim budżetem

Źródło:
PAP

Wiz, izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, otrzymała od Google propozycję przejęcia za, bagatela, 23 miliardy dolarów. Jednak oferta została odrzucona. Zamiast przejęcia, planuje wejście na giełdę. To druga spółka założycieli Wiz, którą zainteresował się Microsoft. Pierwszą sprzedali za 320 milionów dolarów.

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Źródło:
BBC

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził cyberatak na dużą skalę, który sparaliżował pracę instytucji bankowych i systemów płatniczych w Rosji - przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w HUR.

Media: ukraiński cyberatak sparaliżował rosyjskie banki

Media: ukraiński cyberatak sparaliżował rosyjskie banki

Źródło:
PAP

Wśród 17 podejrzanych za oszustwa przy sprowadzaniu zboża z Ukrainy są Polacy, Ukraińcy i Estończyk – przekazała swoje ustalenia środowa "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, postępowaniem jest objętych 75 firm z całej Polski. Skala procederu wciąż jest ustalana. 

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Źródło:
PAP

Zalando zostało zobowiązane do prawidłowego informowania konsumentów o ich prawach w trakcie korzystania z platformy - przekazał UOKiK. Po ogłoszeniu decyzji spółka, poza wprowadzeniem zmian na stronie, postanowiła rozdać wybranym klientom vouchery zakupowe o wartości 40 złotych.

Zalando rozda klientom vouchery. To wynik postępowania UOKiK

Zalando rozda klientom vouchery. To wynik postępowania UOKiK

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PGE podjęła uchwały, w których rekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki nieudzielenie absolutorium za 2023 rok członkom byłego zarządu, w tym byłemu prezesowi Wojciechowi Dąbrowskiemu - wynika z komunikatu giełdowego PGE.

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej - przekazali podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk i ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Koszt tego rozwiązania w pierwszym roku ma wynieść cztery miliardy złotych.

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu do wygrania będą 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 lipca 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Microsoft nie zgłaszał żadnych problemów ani przed, ani po awarii systemu - przekazała Komisja Europejska (KE) w odpowiedzi na twierdzenia amerykańskiego giganta, że za usterkę odpowiada Unia Europejska. Bruksela podkreśliła przy tym, że awaria wystąpiła na całym świecie, nie tylko w UE.

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Źródło:
PAP