Dwa kolejne loty mogły się odbyć z naruszeniem procedur. Zamieszanie z instrukcją

[object Object]
Paweł Borys zmierza na spotkanie z zarządem PLL LOT
wideo 2/20

Nie tylko loty do Tokio i Toronto, ale także Seulu i Nowego Jorku mogły odbyć się z naruszeniem instrukcji operacyjnej LOT-u – ustalił tvn24.pl. Po ujawnieniu przez nas nieprawidłowości przy dwóch z nich, LOT zmienił instrukcję. Następnego dnia zmianę wycofał, bo nie miał zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Trwający od niemal 2 tygodni strajk sprawił, że LOT ma problemy z kompletowaniem załóg. W piątek 19 października, dzień po jego rozpoczęciu, przewoźnik stanął przed widmem konieczności odwołania lotów do Tokio i Toronto, brakowało szefów pokładu z wymaganymi kwalifikacjami. Przedstawiciele spółki – jak ujawnił tvn24.pl – próbowali nakłonić stewardesy bez takich uprawnień do przyjęcia tej funkcji. Stewardesy bez wymaganych kwalifikacji nie chciały podjąć się powierzanej im funkcji. Po jedną z nich musiała na lotnisko przyjechać karetka, inna odmówiła lotu, powołując się na stan zdrowia (dostała krwotoku z nosa). Znalazły się jednak osoby, które bez odpowiednich uprawnień zgodziły się pełnić funkcję szefa pokładu i samoloty do Toronto i Tokio wystartowały. Kontrolę obu lotów rozpoczął Urząd Lotnictwa Cywilnego. Według naszych informacji, odbyły się jeszcze dwa loty bez szefa pokładu z uprawnieniami – do Nowego Jorku i Seulu. Władze LOT-u tłumaczyły, że rejsy odbyły się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Ustaliliśmy jednak, że kilka dni później, we wtorek, w trybie nagłym zmieniono instrukcję operacyjną LOT-u. Celem zmiany - jak przyznał w rozmowie z nami członek zarządu LOT Maciej Wilk - było zniesienie funkcji szefa pokładu. Pytany o loty do Seulu i Nowego Jorku - o dwa kolejne przypadki niepełnych załóg - Wilk odpowiedział, że nie ma "w głowie składów osobowych wszystkich rejsów".

Loty do Seulu i Nowego Jorku

Lot do Seulu miał miejsce 18 października, do Nowego Jorku - 19 października. Tvn24.pl dotarł do wydrukowanej z wewnętrznego systemu LOT-u listy załogi, która leciała do USA. Znajduje się na niej dwanaście nazwisk pilotów i stewardes, wśród których żadna nie ma kwalifikacji potrzebnych do pełnienia funkcji superwizora, czyli szefowej pokładu (oznacza się ją symbolem PU).

To najważniejsza po pilotach osoba na pokładzie, która odpowiada nie tylko za obsługę, ale i bezpieczeństwo pasażerów. Kieruje też kilkunastoosobowym personelem. Brak stewardesy z uprawnieniami do pełnienia funkcji szefa pokładu to naruszenie zapisów instrukcji operacyjnej LOT-u.

Według niej na pokładzie Dreamlinera powinny być też dwie osoby na stanowisku starszego członka personelu pokładowego (oznaczane symbolem SE). Z listy załogi, która leciała do Nowego Jorku wynika, że w samolocie była tylko jedna taka osoba.

Według naszych źródeł w LOT, taka sama sytuacja dotyczyła lotu do Seulu – nie było stewardesy z uprawnieniami do funkcji szefa pokładu (superwizora) i był tylko jeden starszy członek personelu pokładowego. Również podczas lotu do Toronto 19 października brakowało nie tylko superwizora – co ujawniliśmy w zeszłym tygodniu – ale też jednego starszego członka personelu.

ULC: niespójności dotyczące zajmowanych stanowisk

Loty do Tokio i Toronto zostały objęte kontrolą Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która wykazała "w zakresie procedur wewnętrznych PLL LOT niespójności dotyczące zajmowanych stanowisk przez niektórych członków załogi pokładowej". Urząd w komunikacie podkreślił jednak, że załoga spełniała wymogi kwalifikacji określonych przez "przepisy europejskie". Po naszych pytaniach o naruszenia procedur podczas lotów do Seulu i Nowego Jorku ULC rozpoczął kontrolę dokumentów ze wszystkich operacji od momentu rozpoczęcia strajku, której wyników jeszcze nie ma. Maciej Wilk, członek zarządu LOT-u ds. operacyjnych w rozmowie z tvn24.pl przekonywał przed tygodniem, że nie naruszono przepisów bezpieczeństwa.

Pytany, czy LOT zmienił instrukcję operacyjną, Wilk zaprzeczył, zaznaczając, że byłaby do tego potrzebna zgoda ULC.

LOT zmienia procedury bez zgody ULC

Z dokumentu, do którego dotarł tvn24.pl, wynika, że 24 października, do instrukcji bez zgody ULC wprowadzono "zmianę 25A", która weszła w życie tego samego dnia. Dotyczy ona funkcji szefa pokładu, którego można zastąpić członkiem załogi bez wymaganych do tej pory uprawnień.

Według naszych rozmówców z LOT, gdyby ten zapis obowiązywał wcześniej, to loty do Toronto i Tokio, o których pisaliśmy, a także do Nowego Jorku i Seulu odbyłyby się zgodnie z procedurami.

W obowiązującej instrukcji, ale także w nowym zapisie przyjęto zasadę, że we "flocie B787" (Boeing 787, czyli Dreamliner - przyp. red.) "w składzie załogi wymaganych jest przynajmniej dwóch starszych członków personelu pokładowego".

Dokument wysłano mailem do pracowników spółki. Podkreślono w nim, że zmiana obowiązuje od 24 października.

Nowa procedura zawieszona po jednym dniu

Dzień później w tzw. biuletynie operacyjnym nr 14/2018 (dokument wewnętrzny LOT, który służy m.in. do przekazywania istotnych informacji dot. Bezpieczeństwa – przyp. red.) zmianę wstrzymano "do czasu uzyskania zatwierdzenia przez ULC".

"Niniejszym wstrzymuję stosowanie (…) zmiany nr 25A" - napisał dyrektor biura lotniczego LOT Kamil Chudy. Jeden z pilotów: - Wprowadzenie na szybko zmiany miało przykryć problem wcześniejszego łamania procedur. To jednak była gra po bandzie, bo LOT wprowadził te zmiany naruszając procedury dotyczące zmiany instrukcji. W najgorszym razie LOT-owi grozi za takie podejście nawet utrata licencji przewoźnika i w efekcie bankructwo. Rzeczniczka ULC Karina Lisowska potwierdziła w rozmowie z nami, że wniosek z LOT dotarł 24 października wieczorem. Zmiana w instrukcji jest analizowana. Nie ma jeszcze decyzji - zaznaczyła. Maciej Wilk we wtorkowej rozmowie z tvn24.pl wyjaśnił, że zmiana w instrukcji operacyjnej "po kilku godzinach została wstrzymana". - Nie obowiązuje, bo czekamy na rozstrzygnięcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego - zaznaczył członek zarządu LOT.

- Ta zmiana znosi obowiązek posiadania osoby superwizora na pokładzie, bo w przepisach lotniczych nie ma kogoś takiego. To nasz wewnętrzny standard - dodał.

Instruktorka stewardes: Wymagania są zaniżane. To przerażające

Innego zdania w sprawie zmiany instrukcji jest instruktorka LOT-u, która szkoli personel pokładowy. - Stewardesą może zostać 19-letnia osoba, zaraz po maturze, która potrzebuje 1000 godzin nalotu, czyli roku i dwóch miesięcy, by zostać starszą stewardesą i być szefową pokładu na Dreamlinerze. I co, potem 20 letnia osoba, bez doświadczenia ma podejmować kluczowe decyzje i przeprowadzać ewentualną ewakuację? To przerażające. Kiedyś dojdzie to tragedii – ocenia nasza rozmówczyni, która pragnie zachować anonimowość.

Zauważa, że LOT wprowadził wcześniej funkcję starszego członka personelu pokładowego, by zastępować bardziej doświadczone stewardesy w sytuacjach awaryjnych. – Takie stanowisko można pełnić po roku latania, a zapisane w instrukcji operacyjnej godziny nalotu są od czasu do czasu zaniżane. Wymagania wobec personelu są zaniżane. Maciej Wilk pytany o loty do Nowego Jorku i Seulu, w których nie było superwizora i był jeden starszy członek personelu pokładowego, co jest niezgodnie z instrukcją operacyjną, odpowiedział: - Natomiast w zgodności z przepisami lotniczymi.

- Z unijnej dyrektywy wynika, że linie lotnicze mogą działać "jedynie zgodnie z instrukcją operacyjną" - zauważam.

- Naczelne jest prawo lotnicze. Na tym chciałbym zakończyć - uciął członek zarządu LOT-u.

Autor: Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP