Z kraju

Stopy procentowe w dół. Druga taka zmiana w ciągu miesiąca

Z kraju

[object Object]
Szołajski o "wakacjach kredytowych": warto skorzystaćtvn24
wideo 2/4

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 procent w skali rocznej - podała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Poprzednio Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc. w skali rocznej w połowie marca. Była to pierwsza zmiana od marca 2015 roku.

"Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu: - stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; - stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej" - poinformowała tym razem RPP.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 kwietnia 2020 r.

Comiesięczne decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat.

"Oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej wraz z niższymi cenami surowców oraz osłabieniem krajowego popytu będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen. W efekcie, mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie, utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania Rada zdecydowała o poluzowaniu warunków monetarnych. W tym celu Rada ponownie obniżyła stopy procentowe NBP" - czytamy w komunikacie NBP.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości