Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2022 roku wzrosła o 8,2 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 23,6 procent rok do roku.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju rdr o 8,1 proc. i spadek mdm o 0,1 proc.
W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 22,9 proc. rdr.
GUS podał, że w maju w porównaniu z kwietniem odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 0,8 proc.
Według GUS spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 21,0 proc. przed miesiącem do 21,9 proc.
Spadek udziału odnotowano w grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" (odpowiednio z 24,4 proc. do 22,3 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 17,4 proc. do 16,7 proc.).
Sprzedaż detaliczna - komentarze ekonomistów
"Sprzedaż detaliczna (realna) z lekkim zaskoczeniem w dół (8,2% vs oczekiwane 8,8%). Spadek dynamiki z poprzednio notowanych 19% to głównie baza statystyczna. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że wracamy do trendu, czyli zwalniamy (jako i cała gospodarka zwalnia)" - napisali w komentarzu eksperci mBank Research.
"Baza statystyczna z poprzedniego roku odwraca się (zamykanie sklepów - niska, otwieranie - wysoka) i sprzedaż detaliczna hamuje z 19 do 8,2% r/r. Uwagę zwraca dość słaby naszym zdaniem wynik sprzedaży dóbr trwałych oraz solidny wzrost sprzedaży żywności (uchodźcy)" - ocenili analitycy Pekao.
"Sprzedaż detaliczna w górę o 8,2 proc. r/r mimo wysokiej bazy z maja 2021. Popyt trzyma się mocno pomimo wzrostu cen i stóp procentowych. W 2kw22 wzrost konsumpcji będzie wyższy niż w 1kw22. Od 1lipca obniżka PIT i wzrost płac netto wzmocni konsumpcję w 2poł22" - skomentowali eksperci ING Economics.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock