Jest dwóch nowych wiceministrów

Z kraju

Sawicki: cały czas będziemy zdani na węgielTVN24 BiS
wideo 2/5

Senator Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda został nowym wiceministrem energii, odpowiedzialnym między innymi za sprawy górnictwa. Zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, który w maju został posłem do Parlamentu Europejskiego. Do zmiany doszło również w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z dniem 15 lipca 2019 r. powołał na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Energii oraz Pełnomocnika do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego Adama Gawędę" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Energii.

Poprzednik wybrany do PE

Podpisaną przez szefa rządu nominację w poniedziałek wręczył nowemu wiceministrowi szef resortu Krzysztof Tchórzewski. W Ministerstwie Energii Gawęda będzie odpowiadał za sektor górniczy i innowacyjne technologie. Poprzednik Adama Gawędy na stanowisku wiceministra energii Grzegorz Tobiszowski został odwołany ze stanowiska 4 czerwca, po wyborze do Parlamentu Europejskiego. Jak mówił kilka dni później minister energii Krzysztof Tchórzewski, po odejściu Tobiszowskiego nadzór nad sektorem górnictwa oraz sferą odnawialnych źródeł energii przejął on sam, zaś do decyzji pozostaje, czy uzupełnienie kierownictwa resortu nastąpi teraz czy dopiero po zaplanowanych na jesień wyborach. Ostatecznie miejsce zwolnione przez Tobiszowskiego zajął w poniedziałek senator Adam Gawęda, który - podobnie jak jego poprzednik - oprócz stanowiska wiceministra objął także funkcję pełnomocnika do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Absolwent Politechniki Śląskiej

Gawęda (51 lat) jest przewodniczącym senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, gdzie zajmuje się m.in. sprawami sektora energetycznego, surowców i innowacji. Pracuje też w Komisji Środowiska. Był posłem na Sejm RP VI kadencji, w latach 2007-2011. Od 2015 r. jest senatorem - w okręgu rybnickim poparło go ponad 69 tys. wyborców. Nowy wiceminister jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku górnictwo i geologia. Jest ekspertem polityki surowcowo-energetycznej, członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.Nowy wiceminister inwestycji i rozwoju

Nowy wiceminister inwestycji i rozwoju

Zmiany także w innym resorcie. "Premier Mateusz Morawiecki powołał Grzegorza Pudę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju" - poinformował resort. Grzegorz Puda (PiS) jest posłem na Sejm, zastępcą przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Pracuje także w Komisji Kultury i Środków Przekazu. "Wcześniej pracował w samorządzie, ma również doświadczenia biznesowe" - wskazało MIiR. Nowy wiceminister został powołany w skład kierownictwa MIiR po tym, jak w ubiegłym tygodniu dotychczasowa wiceszfowa resortu Małgorzata Zielińska rozpoczęła pracę w zarządzie PKP.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter, Ministerstwo Energii